Égszínkék, embernagyságú betűkből kirakott felirat üdvözli a látogatókat Karol Wojtyla, a néhai II. János Pál pápa szülővárosának határában, a mezőn: „Wadowice – minden itt kezdődött”.
Ezek a szavak abban a beszédben hangzottak el, amelyet a már idős és beteg pápa csaknem 15 évvel ezelőtt, utolsó wadowicei látogatásakor, a városka főterén elmondott. Az első sorban ülő egykori általános iskolai osztálytársai jól láthatták, amint az agg egyházfő gyermekkori emlékeit idézve valósággal felvillanyozódik. „Iskola után itt, a piactéren vettünk mindig kremówkát (lengyel krémest) – mondta mosolyogva.
Manapság nincs egyetlen cukrászda vagy kávézó sem Wadowicéban, amelynek ne lenne – gyakran „pápai krémesnek” nevezett – kremówka a kínálatában. A főtér a bazilika előtt, ahol Wojtylát megkeresztelték, és ahol ministrált, II. János Pál vasárnapi római szentté avatása előtt díszbe öltözött. Fehér-piros lengyel nemzeti és sárga-fehér vatikáni zászlók, virágtartók, egy szökőkút, frissen festett falak – az EU-támogatásnak köszönhetőn Wadowice méltó módon felkészült a nagy eseményre.
A kövezetbe illesztett sötétszürke kőlapokon megjelölték mindazokat a dátumokat és helyeket, ahová és amikor a néhai pápa elzarándokolt, az Egyesült Államoktól Kenyáig és Mexikóig. II. János Pál Wadowicéban mindenütt jelen van: szoborba öntve, plakátokon, zászlókon és emléktárgyak formájában is.
A szentté avatás alkalmából megújult, multimédiás kiállítással bővült múzeumként működik egykori szülőháza is. A kiállítás egyik fő attrakciója az a korhűen berendezett egykori kétszobás lakás, amelyben Karol Wojtyla felnőtt. Az egyik installáció a 20-as évek Wadowicéjét mutatja be (a későbbi pápa 1920. május 18-án született), ezt a tipikus galíciai kisvárost, amelynek akkor sok zsidó lakója is volt. „Lolek”, ahogyan Wojtylát becézték, katolikus létére gyakran védte a helyi zsidó futballcsapat kapuját, amelyben barátja, Jerzy Kluger játszott.
Krakkóban, amelynek később Wojtyla bíboros érseke volt, ezekben a napokban minden a szentté avatás jegyében zajlik. A Wawel dombjáról, ahol a székesegyház és az egykori királyi palota magasodik, nem hiányozhat a pápai emlékmű, amelynél versenyben fényképezkednek a külföldi turisták. A püspöki palota előtt gyertyák égnek, virágok díszelegnek. A vendégszoba ablakában hatalmas pápai arckép függ. Ez volt a „pápa ablaka”. Innen szólt az egybegyűlt hívekhez II. János Pál krakkói látogatásai alkalmával, és itt várakozott a tömeg napokon keresztül, amikor Rómában haláltusáját vívta. Utóda, XVI. Benedek is folytatta ezt a hagyományt, amikor lengyelországi látogatása idején ebből az ablakból szólt a hívekhez.
Sok lengyel azt remélte, hogy „pápájuk” halála után a Wawelben talál végső nyugalmat. Nem így történt. De legalább egy harang fog rá emlékeztetni a székesegyház tornyában: a 93 centiméter átmérőjű, féltonnás harang helyét már előkészítették. Címere mellett II. János Pál jelmondatát is belevésték: „Nolite timere” (Ne féljetek).
Sok lengyel készül Rómába a szentté avatásra. Vannak köztük, akik gyalog vagy futva teszik meg az utat az örök városba. Marek Schramm, aki néhány éve egy internetes aukción megvásárolta Wojtyla egykori szolgálati autóját, egy 1958-as Warszawát, ezzel a járművel éppen útban van Róma felé. Már 1200 kilométert maga mögött tudhat (a Varsó-Róma távolság 1318 kilométer). Az „isteni gondviselésnek” tulajdonítja, hogy a távot az öreg csotrogánnyal műszaki hiba nélkül teljesítette.
II. János Pált egyik elődjével, XXIII. Jánossal együtt az isteni irgalmasság vasárnapján fogják szentté avatni. Ezt az ünnepet, amely mindig a húsvét utáni első vasárnapra esik, a lengyel pápa vezette be 2000. április 30-án a néhai lengyel apáca, Faustyna (Fausztina) kezdeményezésére, akit ugyanezen a napon ugyancsak ő avatott szentté.
A kettős pápai szentté avatást eredetileg 2013. december 13-ára tervezték, de Ferenc pápa Stanislaw Dziwisz krakkói érsek – II. János Pál titkára – kérésére 2014. április 27-ére helyezte át. Dziwisz bíboros attól tartott ugyanis, hogy a jeges téli utak veszélyesek lehetnek a Rómába tartó lengyel zarándokok számára.