Szeptember 11.: Guantánamón vallatják az egyik merénylőt

Az eljárás megállapítja majd, hogy Ramzi Binalsibh ügye továbbra is együtt tárgyalható-e négy társáéval.

BuL
2014. 04. 14. 8:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eljárás megállapítja majd, hogy Ramzi Binalsibh ügye továbbra is együtt tárgyalható-e négy társáéval, köztük Hálid Sejk Mohamedével, aki a terrorcselekmények szellemi atyjának vallotta magát. Az épelméjűségi vizsgálat egyúttal némi fényt deríthet arra is, hogyan működik a Guantánamói-öbölben a terroristagyanús személyek őrzésére felépített börtönkomplexum titokzatos 7. tábora. Abba az objektumba eddig mindössze három rab védőügyvédjét engedték be, újságírót pedig még soha.

Binalsibh, akit 2002-ben fogtak el Pakisztánban, tavaly decemberben kifakadt ügyének tárgyalásán, és azt állította a katonai bíróságnak, hogy a 7. börtöntáborban zajokkal és rezgésekkel szándékosan akadályozzák az alvásban. A bíró, James Pohl ezredes, eltávolíttatta a tárgyalóteremből. Az állítólagos kínzás – amelynek alkalmazását a guantánamói parancsnokság tagadta – a Központ Hírszerző Ügynökség (CIA) alvásmegvonási eljárására hasonlít.

Meg fogják vizsgálni, hogy a vádlott nem poszttraumatikus stresszben szenved-e, amelyet a CIA erőszakos kihallgatási módszerei okozhattak nála. A szenátus hírszerzési bizottsága idén április 3-án megszavazta, hogy oldják fel a titkosságát egy olyan szenátusi vizsgálat összegzésének, amelyet a CIA titkos börtöneiről („fekete helyszíneiről”) és vallatási módszereiről készítettek.

Binalsibh a guantánamói támaszponton a mániás depresszió és a skizofrénia kezelésére használt gyógyszereket kapott. A rabot ugyanakkor januárban mégis kihagyták a bíróság által elrendelt elmeorvosi vizsgálatból.

Az amerikai katonai ügyészség 2011. május 31-én emelt ismételten vádat Mohamed és négy társa ellen. Az eljárást és a vádemelést azért kellett megismételni, mert amikor az Obama-kormány úgy döntött, hogy bezáratja a kubai területen lévő haditengerészeti bázison fenntartott börtönöket, és egy New York-i szövetségi polgári bíróság elé viszi az ügyeket, egyúttal ejtette a feltételezett terroristák elleni vádakat is.

Mohamed és tettestársai, így Binalsibh ellen összeesküvés és tömeggyilkosság a vád, amiért akár halálbüntetést is kaphatnak. Az eltérített utasszállító gépekkel elkövetett merényletek csaknem 3000 emberéletet követeltek.

Barack Obama elnök a kongresszusnak a vádlottak amerikai területre való átszállítását megakadályozó költségvetési határozata nyomán döntött úgy 2011 áprilisában, hogy a guantánamói bázison folytattatja le az eljárást.

Mohamed és Binalsibh mellett a katonai ügyészség Ali Abdul Aziz Ali, Valid bin Attasi és Musztafa Ahmed al-Havszavi ellen emelt vádat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.