Több halott a kelet-ukrajnai összecsapásokban

Mindkét oldalon vannak halottak és sebesültek annak a műveletnek a nyomán, amelyet a különleges erők indítottak.

BM
2014. 04. 13. 10:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arszen Avakov belügyminiszter Facebook-bejegyzésében azt írta, hogy az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) egyik embere életét vesztette, további öt pedig megsebesült, utóbbiak között van a szervezet terroristaellenes központjának vezetője. A tárcavezető szerint a szeparatisták között meghatározatlan számú halott van.

Egyes források kilenc sérültről számoltak be. A belügyminiszteri közlésben nem szerepel, hogy melyik kelet-ukrajnai városban haltak, illetve sebesültek meg az emberek.

A belügy első emberének állítása szerint a szakadárok békés állampolgárokat használnak élő pajzsként a rendvédelmiekkel szemben. A mintegy százezres lakosú Szlovjanszkban tudomása szerint legfeljebb ezren támogatják az épületfoglaló szakadárokat. A közelében lévő Kramatorszkban megfogalmazása szerint a helybeliek elégedetlenek az idegenek tevékenységével.

Helyszíni jelentések alapján Kramatorszkban továbbra is oroszbarát szakadárok kezén van a városi tanács és a rendőrség épülete. A városháza előtt barikádot építettek, a katonai repülőtérhez vezető utat pedig blokád alá vonták. A Kramatorszk felől Szlovjanszkba vezető úton a biztonsági erők már megszüntették a blokádot.

Napközben a megye déli részén, az Azovi-tenger partján lévő Mariupolban is megszállták a városi tanács épületét. Az esős időben kevesebb mint ezren gyűltek össze az épület előtt követelni a megye elszakadását Ukrajnától.

A Doneck megyei szakadárok közül néhányan azt mondták helyi újságíróknak, hogy feladatuk szabad utat nyitni az orosz csapatok számára. Szakértők szerint Kelet-Ukrajnában hasonló forgatókönyvet valósítanak meg Moszkva irányításával, mint a Krím félsziget orosz megszállásakor. Több jel mutat arra, hogy jelzés nélküli egyenruhát viselő orosz katonák irányítják a megyei épületfoglalásokat, akik nagy valószínűséggel a Krím félszigetről szivárogtak át a területre. A helyi belügyi szervek tájékoztatása szerint Kramatorszkban a támadók AK–100-as gépkarabélyt használtak, amely csak az orosz hadseregben van rendszeresítve.

A belügyi erők vasárnap reggel indítottak műveletet az ország keleti részén fekvő Szlovjanszkban, ahol tiltakozók foglalták el előző nap a belügy-minisztérium és az SZBU helyi épületét – közölte Avakov a Facebook-profilján.

A politikus azt írta, hogy az akciót az SZBU irányítja, és a különböző erőszakszervezetek különféle egységei vesznek részt benne. Avakov hangsúlyozta, hogy „nagyon kemény” választ adnak arra, hogy a tiltakozók megszállták a rendőrségi épületet. Az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség beszámolója szerint a bejelentést követően autógumikból, homokzsákokból és falapokból álló barikádokat kezdtek emelni az elfoglalt rendőrségi épületnél.

További szankciókkal fenyegette meg vasárnap a NATO főtitkára Oroszországot. Anders Fogh Rasmussen azzal vádolta meg Moszkvát, hogy saját maga igyekszik meghatározni és diktálni az ukrajnai eseményeket.

A főtitkár a dán Politiken című napilap vasárnapi számának nyilatkozott. Hangoztatta, hogy Oroszország propagandaháborút folytat, amire a hidegháború óta nem volt példa. Mint mondta, a NATO és a Nyugat elleni orosz propaganda egy olyan füstfüggöny, amellyel Oroszország törvénytelen cselekedeteit igyekszik leplezni. Hozzátette, nem igaz az a moszkvai állítás, amely szerint a szövetség beavatkozik az ukrán belügyekbe azzal, hogy Kijevet NATO-tagságra ösztökélné.

Rasmussen felrótta Moszkvának, hogy katonákat állomásoztat az Ukrajnával közös határon, és törvénytelen népszavazást tartott a Krímben. Oroszország a NATO főtitkára szerint válaszút előtt áll: vagy véget vet annak, hogy másokat hibáztasson saját tetteiért, kivonja katonáit, tartja magát nemzetközi kötelezettségeihez, és megkezdi a bizalom helyreállítást, vagy pedig még szélesebb körű nemzetközi elszigetelődés vár rá.

Súlyos aggodalmának adott hangot vasárnap délután közzétett közleményében a kelet-ukrajnai fejlemények miatt az Európai Unió külügyi főképviselője. Catherine Ashton egyúttal megerősítette, hogy az EU erőteljesen elkötelezett Ukrajna területi egysége és szuverenitása mellett. Felszólította Oroszországot, hogy vonja vissza csapatait az ukrán határ közeléből, és hagyjon fel minden olyan tevékenységgel, amely az ország destabilizációjára irányul.

További szankciókat helyezett kilátásba vasárnap a francia kormány is, ha folytatódik a katonai eszkaláció. Jean-Marie Le Guen parlamenti kapcsolatokért felelős államtitkár ugyanakkor értésre adta, hogy nincs katonai megoldás a problémára.

Felszólította az amerikai kormányzat szombaton Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy ne tegyen további olyan lépéseket, amelyek megrendíthetik Ukrajna stabilitását.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is telefonbeszélgetést folytatott amerikai kollégájával, John Kerryvel szombaton, figyelmeztetve őt: ha a kijevi vezetés erőt alkalmazna Délkelet-Ukrajnában, az meghiúsítaná az ukrán válsággal kapcsolatos együttműködés jövőjét, beleértve a Genfben tervezett négyoldalú találkozót is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.