A legesélyesebbnek Abdel-Azíz Buteflika leköszönő államfő tűnik. Egyetlen komoly vetélytársának Ali Benflísz volt kormányfőt tartják. A jelöltek között egy nő is van, Luiza Hanún szélsőbaloldali – trockista – parlamenti képviselő.
A szavazásra jogosult 23 millió fő biztonságára több mint 260 ezer rendőr és csendőr felügyel. Az 50 ezer szavazóhelyiség várhatóan közép-európai idő szerint 20 órakor zár. A hivatalos eredmény kihirdetését péntekre ígérik.
Előző este a Barakát (Elég) nevű mozgalom tüntetésére készülők egy csoportját erőszakkal oszlatta fel a rendőrség Algírban. A felvonulók az ellen akartak tiltakozni, hogy az ország hivatalban lévő elnöke három ciklus után negyedszer is indul az elnökválasztáson.
A 77 éves Buteflika, akit egy éve szélütéssel három hónapon át egy franciaországi kórházban ápoltak, s beszéd- és mozgásképessége csökkent a betegség következtében, személyesen alig jelent meg a kampányban, hét közeli munkatársa járta helyette az országot.
Igen fontos a részvételi arány. A 2009-es elnökválasztáson hivatalosan a szavazásra jogosultak 74,11 százaléka vett részt, de az algíri nagykövetségnek a WikiLeaks kiszivárogtató portál által közzétett távirata szerint a részvételi arányt mindössze 25-30 százalékosra becsülték.
Egy ötpárti ellenzéki pártszövetség a szavazás bojkottjára szólított fel, demokratikus átmenetet szorgalmazva, a Barakát pedig eleve érvénytelennek tartja a voksolást. Az al-Vatan című napilap szerint a választás egy másik fő tényezője a „csalás”, amely mindig is jelen volt az algériai választásokon.
Buteflika először 1999-ben került hatalomra a hadsereg segítségével, s harmadik elnökségi időszaka lejártával immár az ország eddig leghosszabb ideig hivatalban lévő államfőjének számít.