A világ húsz állama rendőrségeinek képviselői tanácskoztak két napon át a Vatikánban a Ferenc pápa által „modern rabszolgaságnak\" nevezett emberkereskedelemről.
A vatikáni találkozót Vincent Gerard Nichols, Westminster érseke, az angliai és walesi püspöki konferencia elnöke rendezte, aki egyben az emberkereskedelem felszámolásával foglalkozó nemzetközi szövetség elnöke is. A résztvevők között volt Sir Bernard Hogan-Howe, a Scotland Yard főparancsnoka, Alessandro Pansa olasz országos rendőrparancsnok, valamint John Olorunfemi Onaiyekan, a nigériai Abuja érseke, valamint számos egyházi intézmény és szervezet, amely az emberkereskedelem áldozataival foglalkozik.
Ferenc pápa a csütörtökön véget ért konferencia résztvevőivel találkozva azt hangoztatta, az egész világot sújtó emberkereskedelem „az emberiség elleni bűncselekmény\". Az egyházfő hozzátette: a hatóságok és az egyház közösen léphet fel a „kiszolgáltatott férfiak, nők és gyermekek kizsákmányolásával\" szemben. A rendőrségek a törvény erejével, a humanitárius szervezetek és a hozzájuk hasonló munkát végző egyház az emberkereskedelem áldozatainak segítésével, ezek befogadásával és társadalmi felemelésével – fogalmazott Ferenc pápa.
Az egyházfő külön találkozott négy olyan nővel, aki a prostitúciómaffia hálójába került, majd innen nagy nehézségek árán kiszabadult. Ferenc pápa egy argentin, egy chilei, egy cseh és egy – Boglárka nevű – magyar nővel beszélgetett.
A konferencia nyilatkozattal zárult, amellyel a hatóságok és az egyház képviselői arra kötelezték el magukat, hogy megelőzéssel, pasztorációs gondozással és az áldozatok integrációjával fellépnek az emberkereskedelem ellen. Ferenc pápa a nemzetközi közösségtől egységes és hatékony stratégiát sürgetett az „embereket méltóságuktól megfosztó\" emberkereskedelemmel szemben.