A PSOE vitathatatlanul rossz eredményt ért el a vasárnapi megméretésen – jelentette ki a főtitkár, nem hagyva kétséget afelől, hogy ezért a felelősség őt és a párt vezetését terheli. A végrehajtó bizottság július 19-ére kétnapos rendkívüli kongresszust hívott össze, amelyen a PSOE vezető testületének egészét meg akarják újítani. Rubalcaba várhatóan lemond, és nem száll újra versenybe a pártvezéri tisztségért.
A jelenleg ellenzékben lévő szocialisták mintegy 23 százalékot értek el az EP-választáson, ez arra elegendő, hogy a Spanyolország számára fenntartott 54-ből 14 mandátumot szerezzenek. Öt évvel ezelőtt 23 képviselőt küldhettek az európai törvényhozó testületbe, így a Franco-diktatúra bukása utáni történetében a PSOE a legnagyobb kudarcot szenvedte el.
Alfredo Pérez Rubalcaba népszerűsége az utóbbi időben fokozatosan csökkent. A hétévi kormányzásban népszerűtlenné vált José Luis Rodríguez Zapatero helyett ő vezette a szocialisták listáját a 2011. november 20-án tartott parlamenti választásokon, de a Mariano Rajoy vezette jobboldali-konzervatív Néppárt (PP) elsöprő győzelmet aratott, 186 mandátumot szerezve a 350 fős képviselőházban, a PSOE mindössze 111 képviselői helyhez jutott.
Rubalcabát 2012 februárjában választották a szocialista párt főtitkárává, korábban a miniszterelnök-helyettesi és a belügyminiszteri tisztséget is betöltötte. Éppen ez utóbbi posztján bizonyult sikeresnek, mert ő irányította azt a kitartó jogi és rendőrségi küzdelmet, amelynek eredményeképpen az ETA baszk szeparatista csoport kénytelen volt véget vetni fegyveres harcának.
A politikus most lemondani készül, és még az sem jelent vigaszt számára, hogy az EP-választásokat megnyerő, kormányzó Néppárt is visszaesett. A PP mostani 26 százalékos eredményével 16 mandátumot szerzett az Európai Parlamentben az öt évvel ezelőtti 24-gyel szemben.
E két párt választási kudarca azt is jelzi, hogy Spanyolországban megrendült a kétpólusú politikai rendszer. A Néppárt és a szocialista párt – amely a hetvenes évek óta felváltva irányította az országot – most együttesen is kevesebb mint 50 százalékot ért el. Előreléptek viszont a kisebb erők, közülük kiemelkedően szerepelt a januárban tanárok által létrehozott, baloldali Képesek Vagyunk (Podemos) párt, amely 7,9 százalékkal 5 képviselői helyhez jutott, nyilvánvalóan az eddig szocialistákat támogató táborból hódítva el szavazókat. A környezetvédőket és szélsőbaloldali erőket is magában foglaló Egyesült Baloldal hat mandátumot nyert, és egyről négyre növelte képviselőinek számát a centrista Haladás és Demokrácia (UPyD) párt is.