A visegrádi négyek legfőbb ügyészei és a hivatalok vezető tisztségviselői azért találkoztak Balatonlellén, hogy közös nyilatkozatba foglalják az európai ügyész intézményével kapcsolatos álláspontjukat.
A V4-ek a Balatoni nyilatkozatban azt is rögzítették, fontos számukra, hogy az európai ügyész intézménye ne csökkentse a hazai büntetőeljárások hatékonyságát, vagyis ne okozzon késéseket, többletköltségeket, valamint visszaesést az emberi jogok védelmében.
A közlemény szerint az Európai Unió tagállamai között továbbra is folyik konzultáció olyan lényeges kérdésekben, mint hogy az unió pénzügyi érdekeinek sérelmével összefüggésben kizárólag az európai ügyész érvényesítsen-e büntetőjogi igényt vagy a feladatkörön osztozzon az intézmény a tagállamokkal.
A találkozón az intézményi struktúra tekintetében az unióban kialakult főbb álláspontok közül a görög elnökség alatt formát öltött, a tagállami szuverenitást nagyobb mértékben figyelembe vevő elképzelést vitatták meg a résztvevők – írták.
A legfőbb ügyészek megfogalmazták azt is, szükségesnek tartják az Európa Tanács – 47 tagállam által aláírt – ajánlásának megújítását, amely az ügyészségnek a büntető igazságszolgáltatás rendszerében betöltött szerepéről szól, és „méltán tekinthető az egyik legfontosabb mérföldkőnek a nemzetközi alapelvek között”.
A Legfőbb Ügyészség balatonlellei továbbképzési központjában tartott találkozó házigazdája Polt Péter legfőbb ügyész volt, a cseh delegáció részéről Pavel Zeman legfőbb ügyész, Lengyelországból Andrzej Seremet legfőbb ügyész, Szlovákia részéről Jaromír Ciznár legfőbb ügyész jegyezte a Balatoni nyilatkozatot, amelyet angol nyelven már közzé is tettek a magyar ügyészség honlapján.
A V4-országok legfőbb ügyészei 2012 óta harmadik alkalommal találkoztak abból a célból, hogy szakmai álláspontjaikat közös nyilatkozatban rögzítsék; jövőre várhatóan Lengyelországban tartják meg rendezvényüket.