A tárca vezetője Pelczné Gáll Ildikóval, a Fidesz–KDNP EP-listavezetőjével tartott közös sajtótájékoztatóján azt mondta: azok az üzleti körök, amelyek sérültek a magánhaszon közhaszonná alakítása során, támadást intéztek a kezdeményezés ellen Brüsszelben. „Mi szilárdan hisszük, hogy igazunk van” – fogalmazott Navracsics Tibor, aki idézte a programról szóló jogszabályt is, amely rögzíti: a program Magyarországon nem piaci, hanem az állam által támogatott jóléti tevékenység, amelynek kifejezett célja a társadalmi felzárkózás segítése.
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint a vasárnapi választáson dől el, hogy mit tudnak a magyarok hozzáadni az „öreg kontinens” megújulásához, és hogy az Európai Parlamentbe küldött képviselők értékrendje egy egészséges társadalom kialakulását segíti-e. Ezt a kisebbik kormánypárt pénteken közölte az MTI-vel, hangsúlyozva: mindenki kötelessége, hogy vasárnap részt vegyen az EP-választáson, hiszen így „tudjuk véleményünket kifejezni és befolyásolni, hogy ki és hogyan képviselje hazánkat az EU-ban”. „Rajtunk múlik, hogy milyen jövője lesz a sokszínű Európának” – fogalmaztak, hozzátéve: olyanoknak kell adni ezt a mandátumot, akik a nemzeti érdekeket határozottan és bölcsen tudják érvényre juttatni Brüsszelben és Strasbourgban.
Farkas Flórián, az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) elnöke szerint a hazai cigányság legfőbb szövetségese a magyar kormány, ezért levélben arra kérte a roma nemzetiségi önkormányzatok képviselőit, hogy mozgósításukkal és szavazatukkal a Fidesz–KDNP listáját támogassák vasárnap az európai parlamenti (EP-) választáson – tájékoztatta az ORÖ pénteken az MTI-t.
Azt is kérte a leendő EP-képviselőktől, tegyék lehetővé, hogy a brüsszeli tisztviselők eljöjjenek és megismerjék a program eredményeit Magyarországon. A program elmúlt három éve sikertörténet, és jó példája többek között annak, hogy a magánhaszon hogyan tud átalakulni közhaszonná – mutatott rá a tárcavezető.
Navracsics Tibor kifejtette: a programra Európában jó értelemben is felfigyeltek, több ország gondolkodik azon, hogyan lehet úgy a kevésbé jó helyzetben lévők számára nyaralást biztosítani, hogy ez illeszkedjen az adott kormányzati politikához és megfeleljen a piacgazdaság elveinek is. Ezt a magyar kormány az Erzsébet-programmal meg tudta valósítani – állapította meg. Kiemelte: nem csupán üdültetésről, hanem például tanulmányi versenyekről, kirándulásokról is szól a program, amelynek részeként a fel nem használt utalványokat briketté alakították, és hátrányos helyzetű térségek iskoláiban tették könnyebbé a fűtést.
Pelczné Gáll Ildikó azt mondta: elfogadhatatlannak tartják az Európai Bizottság álláspontját az utalvánnyal összefüggésben. A bizottság megint abba a hibába esett, hogy a multik érdekét kezdte védeni – közölte. Hozzátette: a multik érdekei érvényesültek akkor is, amikor feljelentést tettek az utalvány miatt. Talán nem értették meg a kormány álláspontját, és azoknak a családoknak, gyermekeknek és rászorulóknak az igényét sem, amit ez a program az elmúlt három évben sikeresen kielégített.
Az a cél, hogy az eddig végzett munkát folytassák, védjék meg és mentsék meg ennek a programnak a pénzügyi alapját, a SZÉP-kártyát és az Erzsébet-utalványt – hangsúlyozta a kormánypárti politikus, aki szerint ez biztosíthatja a jövőben a program fenntarthatóságát.
Ehhez nem kell mást tenni, mint május 25-én a polgároknak élni a választójogukkal – emelte ki Pelczné Gáll Ildikó, aki arra kérte a szavazókat, hogy támogassák őket, voksoljanak a Fidesz–KDNP jelöltjeire, hogy a nemzeti érdekeket még hatékonyabban tudják képviselni.
A bizottság azt mondja, hogy a 2011 előtt Magyarországon működő étkezési utalványok kibocsátóinak jogai sérültek az Erzsébet-utalvány és a SZÉP-kártya miatt. A magyar kormány viszont kezdetektől fogva azon az állásponton van, hogy ezek a jogok nem sérültek, hiszen az Erzsébet-utalvány, amelyet a közfeladatokat ellátó Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány bocsát ki, nem profitorientált szolgáltatás. Mint ahogy a fideszes Kósa Ádám korábban rámutatott, a „bizottság nem hajlandó engedményeket tenni, és 2014 áprilisában keresetet nyújtott be a magyar állammal szemben az Európai Bíróságnál”. Jelenleg az európai parlamenti képviselők rendszeresen napirenden tartják a kérdést Brüsszelben, olyan „jelentések, állásfoglalások készülnek, amelyek bizonyítják a magyar kormány álláspontjának helyességét, az Európa Tanácson belül pedig a magyar kormány folyamatosan alátámasztja igazát” – fűzte hozzá Kósa, aki szerint „az elkövetkező egy év sorsfordító lehet az Erzsébet-utalvány és az Erzsébet-program működésében”.
A Fidesz Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Igazgatósága kezdeményezésére egyébként alá is írtak az érdekvédelmi szervezetek képviselői egy közös nyilatkozatot az Európai Bizottság döntése miatt veszélybe került Erzsébet-program jövőjének megvédéséért. A május 25-ei európai parlamenti (EP-) választás az Erzsébet-program megvédéséről is szól majd tehát, a programban eddig több mint 250 ezren vehettek részt, köztük 100 ezer gyerek, illetve 6 ezernél több fogyatékossággal élő. Az idén pedig nagyságrendileg 125 ezer ember üdülhet a keretein belül.