Az Erzsébet-program egy sikertörténet

A Fidesz–KDNP pártszövetség EP-képviselőinek meg kell védeniük azt a brüsszeli támadásoktól.

NT
2014. 05. 23. 11:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárca vezetője Pelczné Gáll Ildikóval, a Fidesz–KDNP EP-listavezetőjével tartott közös sajtótájékoztatóján azt mondta: azok az üzleti körök, amelyek sérültek a magánhaszon közhaszonná alakítása során, támadást intéztek a kezdeményezés ellen Brüsszelben. „Mi szilárdan hisszük, hogy igazunk van” – fogalmazott Navracsics Tibor, aki idézte a programról szóló jogszabályt is, amely rögzíti: a program Magyarországon nem piaci, hanem az állam által támogatott jóléti tevékenység, amelynek kifejezett célja a társadalmi felzárkózás segítése.

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint a vasárnapi választáson dől el, hogy mit tudnak a magyarok hozzáadni az „öreg kontinens” megújulásához, és hogy az Európai Parlamentbe küldött képviselők értékrendje egy egészséges társadalom kialakulását segíti-e. Ezt a kisebbik kormánypárt pénteken közölte az MTI-vel, hangsúlyozva: mindenki kötelessége, hogy vasárnap részt vegyen az EP-választáson, hiszen így „tudjuk véleményünket kifejezni és befolyásolni, hogy ki és hogyan képviselje hazánkat az EU-ban”. „Rajtunk múlik, hogy milyen jövője lesz a sokszínű Európának” – fogalmaztak, hozzátéve: olyanoknak kell adni ezt a mandátumot, akik a nemzeti érdekeket határozottan és bölcsen tudják érvényre juttatni Brüsszelben és Strasbourgban.

 

Farkas Flórián, az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) elnöke szerint a hazai cigányság legfőbb szövetségese a magyar kormány, ezért levélben arra kérte a roma nemzetiségi önkormányzatok képviselőit, hogy mozgósításukkal és szavazatukkal a Fidesz–KDNP listáját támogassák vasárnap az európai parlamenti (EP-) választáson – tájékoztatta az ORÖ pénteken az MTI-t.

Azt is kérte a leendő EP-képviselőktől, tegyék lehetővé, hogy a brüsszeli tisztviselők eljöjjenek és megismerjék a program eredményeit Magyarországon. A program elmúlt három éve sikertörténet, és jó példája többek között annak, hogy a magánhaszon hogyan tud átalakulni közhaszonná – mutatott rá a tárcavezető.

Navracsics Tibor kifejtette: a programra Európában jó értelemben is felfigyeltek, több ország gondolkodik azon, hogyan lehet úgy a kevésbé jó helyzetben lévők számára nyaralást biztosítani, hogy ez illeszkedjen az adott kormányzati politikához és megfeleljen a piacgazdaság elveinek is. Ezt a magyar kormány az Erzsébet-programmal meg tudta valósítani – állapította meg. Kiemelte: nem csupán üdültetésről, hanem például tanulmányi versenyekről, kirándulásokról is szól a program, amelynek részeként a fel nem használt utalványokat briketté alakították, és hátrányos helyzetű térségek iskoláiban tették könnyebbé a fűtést.

Pelczné Gáll Ildikó azt mondta: elfogadhatatlannak tartják az Európai Bizottság álláspontját az utalvánnyal összefüggésben. A bizottság megint abba a hibába esett, hogy a multik érdekét kezdte védeni – közölte. Hozzátette: a multik érdekei érvényesültek akkor is, amikor feljelentést tettek az utalvány miatt. Talán nem értették meg a kormány álláspontját, és azoknak a családoknak, gyermekeknek és rászorulóknak az igényét sem, amit ez a program az elmúlt három évben sikeresen kielégített.

Az a cél, hogy az eddig végzett munkát folytassák, védjék meg és mentsék meg ennek a programnak a pénzügyi alapját, a SZÉP-kártyát és az Erzsébet-utalványt – hangsúlyozta a kormánypárti politikus, aki szerint ez biztosíthatja a jövőben a program fenntarthatóságát.

Ehhez nem kell mást tenni, mint május 25-én a polgároknak élni a választójogukkal – emelte ki Pelczné Gáll Ildikó, aki arra kérte a szavazókat, hogy támogassák őket, voksoljanak a Fidesz–KDNP jelöltjeire, hogy a nemzeti érdekeket még hatékonyabban tudják képviselni.

A bizottság azt mondja, hogy a 2011 előtt Magyarországon működő étkezési utalványok kibocsátóinak jogai sérültek az Erzsébet-utalvány és a SZÉP-kártya miatt. A magyar kormány viszont kezdetektől fogva azon az állásponton van, hogy ezek a jogok nem sérültek, hiszen az Erzsébet-utalvány, amelyet a közfeladatokat ellátó Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány bocsát ki, nem profitorientált szolgáltatás. Mint ahogy a fideszes Kósa Ádám korábban rámutatott, a „bizottság nem hajlandó engedményeket tenni, és 2014 áprilisában keresetet nyújtott be a magyar állammal szemben az Európai Bíróságnál”. Jelenleg az európai parlamenti képviselők rendszeresen napirenden tartják a kérdést Brüsszelben, olyan „jelentések, állásfoglalások készülnek, amelyek bizonyítják a magyar kormány álláspontjának helyességét, az Európa Tanácson belül pedig a magyar kormány folyamatosan alátámasztja igazát” – fűzte hozzá Kósa, aki szerint „az elkövetkező egy év sorsfordító lehet az Erzsébet-utalvány és az Erzsébet-program működésében”.

A Fidesz Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Igazgatósága kezdeményezésére egyébként alá is írtak az érdekvédelmi szervezetek képviselői egy közös nyilatkozatot az Európai Bizottság döntése miatt veszélybe került Erzsébet-program jövőjének megvédéséért. A május 25-ei európai parlamenti (EP-) választás az Erzsébet-program megvédéséről is szól majd tehát, a programban eddig több mint 250 ezren vehettek részt, köztük 100 ezer gyerek, illetve 6 ezernél több fogyatékossággal élő. Az idén pedig nagyságrendileg 125 ezer ember üdülhet a keretein belül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.