Az IQ-teszt nem dönthet életről és halálról

Az amerikai legfelső bíróság úgy döntött, hogy nem lehet pusztán az intelligenciatesztekre hagyatkozni egy kivégzés előtt.

BL
2014. 05. 28. 11:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A testület 5:4 arányban határozott úgy kedden, hogy Florida és további néhány szövetségi állam nem hivatkozhat pusztán arra, hogy 70 pont feletti intelligenciahányados esetén egy elítéltnek nincs joga azt állítani, hogy szellemileg visszamaradott. Anthony Kennedy bíró úgy fogalmazott, az IQ-tesztek nem pontosak, s azoknak az elítélteknek, akiknek az eredménye a hibahatáron belül van, lehetővé kell tenni, hogy más bizonyítékát is adják szellemi képességeik hiányának.

A 70 pont széles körben elfogadott határa a szellemi visszamaradottságnak, de orvosszakértők szerint a teszt pontatlansága miatt akár 75 ponttal is lehet valaki visszamaradott. 2002-ben a legfelső bíróság megtiltotta a szellemileg visszamaradott elítéltek kivégzését, de az államokra bízta annak eldöntését, hogy ki minősül annak.

Kennedy szerint a szövetségi államoknak esélyt kell adniuk a raboknak arra, hogy kérdéses esetekben bizonyítsák, szellemileg elmaradottak. Samuel Alito bíró azonban a kisebbségbe került négy bíró nevében úgy fogalmazott, hogy a testületnek nincs bizonyítéka arra, hogy helytelen a 70 pont feletti eredményekre támaszkodni, így a szabályozás nem lehet alkotmányellenes.

A keddi döntés a 68 éves Freddie Lee Hall ügyével kapcsolatban született. A férfi ügyvédei szerint eredmények sora támasztja alá, hogy az elítélt szellemileg visszamaradott, noha az általa kitöltött tesztek többsége 70 pont feletti eredményt hozott. A kétszeres gyilkos Hall több mint 35 éve van a halálsoron. 1978-ban megölt egy hét hónapos terhes nőt és egy sheriffhelyettest.

Az általa 1968 és 2008 között kitöltött kilenc teszt során Hall legalacsonyabb eredménye 60, a legmagasabb 80 pont volt, a legutóbbiak 69 és 74 pont közötti eredményeket hoztak. A férfi ügyének egy korábbi szakaszában egy bíró kijelentette, hogy Hall egész életében „szellemileg retardált” volt. Az őt megvizsgáló szakértők szintén erre jutottak.

„Freddie Lee Hall talán visszamaradott szellemileg, talán nem, de a törvény megköveteli, hogy lehetősége legyen bizonyítani az előbbit” – jelentette ki Kennedy, aki pszichiáterek és pszichológusok véleményével támasztotta alá szavait. A szakértők szerint egyetértés van abban, hogy a teszteredményeken túl a pontos diagnózishoz felmérik többek közt azt is, hogy az illető képes-e a boldogulni a társadalomban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.