Az USA nem tesz eleget a keresztények védelméért

Az amerikai kormány nem tesz eleget az üldöztetésnek kitett keresztények védelméért.

WA
2014. 05. 07. 21:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bizottság, amely a kongresszus és a kormányzat számára is készít javaslatokat, a vallásszabadság korlátozása miatt a legnagyobb mértékben Iránt, Szaúd-Arábiát, Pakisztánt és Észak-Koreát marasztalta el. A testület rámutatott, hogy a keresztények aránya a közel-keleti lakosság körében a 2011-ben felmért több mint 25 százalékról 10 százalékra csökkent.

A bizottság – elsősorban Irán ügyében – bírálta az amerikai kormányt, amiért az emberi jogi kérdéseket nem köti a folyamatban lévő tárgyalások kimeneteléhez és a kétoldalú diplomáciai kapcsolatok jövőjéhez. Dwight Bashir, a testület alelnöke szerint Washingtonnak a nyilatkozatok mellett célzott szankciókkal kellene fellépnie a jogsértések ellen. Véleménye szerint Washington Teheránnal kapcsolatban azt a téves üzenetet közvetítheti, hogy fontosabb számára a nukleáris megállapodás, mint az, hogy kiálljon az irániak emberi jogai mellett.

A jelentés szerint 16 országban súlyosan megsértik a vallásszabadságot. Iránban 2014 februárjában 40 keresztény ült börtönben vallási meggyőződése, vagy vallásának gyakorlása miatt. A mérsékeltnek tekintett Haszan Róháni kormányzása a bizottság szakértőinek reményei szerint nagyobb toleranciát eredményezhet majd, ám az egyelőre nem világos, hogy az iráni elnök meg akarja-e reformálni az iszlám törvénykezésen alapuló iráni jogrendet.

Szaúd-Arábia, az Egyesült Államok régi szövetségese azért kapott bírálatot, mert tiltja a nem muszlim vallási intézmények tevékenységét és a más hitűek vallásgyakorlását. Barack Obama márciusi rijádi látogatása során nem vetette fel az emberi jogok ügyét, holott erre a kongresszus tagjainak egy 70 fős csoportja kifejezetten kérte.

Egyiptomban a keresztények helyzetével kapcsolatban a komolyabb kritikát Mohamed Murszi volt elnök tavaly nyáron a hadsereg által megdöntött kormánya és a Muzulmán Testvériség kapta. A jelentés ugyanakkor az átmeneti kormánnyal kapcsolatban is rámutatott, hogy az nem, vagy csak megkésve kelt a vallási kisebbségek, elsősorban a kopt keresztények védelmére. Kérte, hogy az Obama-kormány, amely áprilisban jóváhagyta, hogy Apache típusú helikoptereket adjanak el Egyiptomnak, vesse latba befolyását az ottani mintegy 10 százaléknyi keresztény lakosság védelmében.

A jelentés rámutatott, hogy Észak-Koreában a kereszténység eszméinek terjesztése politikai bűncselekménynek számít és emlékeztetett rá, hogy a kommunista országban tavaly 15 évi szabadságvesztésre ítélték az amerikai állampolgárságú Kenneth Bae-t, aki egy újprotestáns-evangéliumi keresztény szervezet képviseletében tartózkodott az országban. A muszlim többségű Szudánt a bizottság a más hitre áttértek üldözése miatt ítélte el.

Az amerikai jelentés szerint Burmában, Kínában, Eritreában, Irakban, Nigériában, Tádzsikisztánban, Türkmenisztánban, Üzbegisztánban és Vietnamban is súlyosan megsértik a vallásszabadságot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.