A szervezet megállapítása szerint az Egyesült Államok kihasználja „politikai, gazdasági, katonai és technológiai hegemóniáját”, és korlátlanul kémkedik más országok ellen, beleértve szövetségeseit is. A dokumentum szerzői úgy vélik, e tevékenység jellegében és kiterjedtségében messze meghaladja azt, ami a terrorveszély elhárításához indokolt és ésszerű.
A terjedelmes összeállítás utal Edward Snowdennek, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt informatikusának leleplezéseire, nyilatkozataira, illetve a tárgyban nyilvánosságra hozott dokumentumok tartalmára. Megemlítik, hogy ezek szerint kínai és hongkongi intézményeket érintően is gyűjtöttek adatokat, illetve betörtek kínai távközlési központokba.
Az összeállítás idézi a korábban nyilvánosságot kapott megállapítást, miszerint 2009-ben 122 külföldi vezetőt figyelt meg az NSA, és naponta ötmilliárd telefonbeszélgetés és 2 milliárd SMS adatait rögzítik szerte a világon. Az Egyesült Államoknak magyarázatot kell adnia megfigyeléseire, be kell szüntetnie kémkedését, amellyel sérti az emberi jogokat, s tartózkodnia kell attól, hogy stresszt és zavart keltsen a globális kibertérben – fogalmaz a dokumentum.
A jelentés részben valószínűleg válasz arra, hogy az Egyesült Államokban nemrégiben vádat emeltek öt kínai katonatiszt ellen kiberkémkedés miatt, mivel állítólag gazdasági kémtevékenységet folytattak öt amerikai vállalat ellen. Peking határozottan visszautasította a feltételezést, s tiltakozásul a külügyminisztériumba kérették az Egyesült Államok nagykövetét.
Az állami internetes információs iroda szóvivője a hírhez kapcsolódóan akkor azzal támadt vissza, hogy az Egyesült Államok figyeli és megcsapolja a kínai kormányzati, intézményi, vállalati, egyetemi és távközlési gerinchálózatok forgalmát. Célpontjaik szerinte a kínai vezetők, egyszerű állampolgárok, illetve mindenki, aki mobiltelefonnal rendelkezik.