Deli a magyar kisebbség helyzetével foglalkozik majd

Ezt maga a Fidesz–KDNP európai parlamenti képviselőjelöltje közölte.

WA
2014. 05. 19. 16:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Deli Andor elmondta azt is, hogy a választás, illetve a végeredmény előtt még nem volt szó konkrét munka- és feladatelosztásról, tapasztalatai révén viszont az említett területeken végzett munkához tudna a leghatékonyabban hozzájárulni. A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) politikusa jelenleg a Vajdaság tartományi jogalkotási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkára.

A jelölt a Fidesz–KDNP listájának tizedik helyén szerepel, jelölését, illetve a nemzeti lista állítását a külhoni magyarok irányában tanúsított komoly kiállásként értékelte. Úgy véli, hogy a kettős állampolgárság és az országgyűlési választásokon való részvétel lehetővé tétele után ez újabb lépés az összmagyar érdekérvényesítés felé.

Négy évvel ezelőtt rendkívül gyors és hatékony kapcsolatépítés kezdődött a Fidesz és a VMSZ között, és ennek a csúcspontja lett az, hogy a nemzeti listán a legnagyobb délvidéki magyar párt is helyet kapott – fogalmazott Deli. A jó kapcsolat annak is köszönhető – tette hozzá –, hogy a két pártnak hasonlóak a politikai és ideológiai nézetei, s mindketten az Európai Néppárt tagjai.

Arra a felvetésre, hogy egyszerre kell majd képviselnie a magyarországi és a délvidéki magyar érdekeket, valamint az időnként ezekkel együtt járó a szerbiai érdekeket, Deli Andor úgy reagált: ez valóban kihívásként jelenhet meg, ugyanakkor Magyarország, Szerbia és a vajdasági magyarság közös érdeke, hogy Belgrád minél hamarabb az EU tagjává váljon, vagyis hogy az integrációs folyamatokat, a csatlakozási tárgyalásokat minél sikeresebben folytassa le.

Kifejtette, hogy a magyar-szerb kapcsolatok az utóbbi egy évben nagymértékben fejlődtek és erősödtek, ami főleg a tavaly nyári kölcsönös államfői főhajtásnak köszönhető. Amikor 2013. június 26-án Áder János magyar és Tomislav Nikolic szerb elnök Csúrogon lerótta tiszteletét a második világháborúban és az azt követően ártatlanul kivégzett magyar és szerb áldozatok előtt, az megalapozta a két ország, illetve a két nép közötti nyitottságot – mutatott rá. Hozzátette: szerinte most már nincsenek olyan kérdések, amelyekről ne lehetne beszélni egymással, és az európai parlamenti munkában, az integrációs folyamatok követésében is ilyen fajta nyitott kommunikációra számít.

Kifejtette, hogy a Vajdaság autonómiája, illetve a kisebbségek ügye Szerbia belső berendezkedési kérdése, „ugyanakkor a csatlakozási folyamat ezeket bizonyos értelemben európaivá is teszi”, mert az ezekhez a témákhoz való megfelelő hozzáállását Szerbiának a csatlakozási folyamatban bizonyítania kell. Az a fajta államberendezkedés, amelyben Szerbia gondolkodik, meg kell hogy feleljen azoknak a demokratikus elvárásoknak, amelyeket az Európai Unió megkövetel minden tagállamától – jelentette ki Deli Andor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.