A FARC beleegyezett abba, hogy teljesen kivonja magát a kábítószer-kereskedelemből, és együttműködik a hatóságokkal a kokaültetvények felszámolásában. A FARC, amely kokatermesztéssel foglalkozott, hogy finanszírozza magát, beleegyezett abba, ráveszi a kokatermesztőket más növények nevelésére. Mivel a szervezet ellenzi a cserje vegyi megsemmisítését, a kormány elfogadta, hogy csak végső megoldásként folyamodik ehhez.
A pénteki megállapodás a hatpontos béketerv egyik fontos, immár harmadik pontja, amelyben közös nevezőre jutottak a lázadócsoport és a kormány képviselői a tavaly november óta folyó béketárgyalásokon. Eddig sikerült dűlőre jutniuk az agrárreformról és a FARC politikai szerepvállalásáról, de ezek a megállapodások csak akkor lépnek életbe, ha sikerült konszenzusra jutni a béketerv összes pontjában.
Néhány órával a részmegállapodás bejelentése előtt a FARC közölte, hogy egyoldalúan tűzszünetet hirdet május 20-ától 28-áig. Ebben az időszakban, május 25-én tartják az elnökválasztást, és a tűzszünet várhatóan a hivatalban lévő államfő, Juan Manuel Santos malmára hajtja a vizet.
Az 1964-ben – főként a szegényparasztság érdekeinek védelmére – alakult FARC tevékenysége miatt, illetve a kormányerőkkel vívott csatározásokban a kormány becslései szerint legalább hatszázezer ember halt meg, további 3,7 millióan elmenekültek lakóhelyükről, 15 ezren pedig eltűntek.
Mint korábban írtuk, februárban még a „pszichoaktív szerek” legalizálására és fogyasztásuk szabályozására tett javaslatot a FARC.