Először a szocialisták és a liberálisok örültek

1979-ben tartották az első közvetlen európai parlamenti választást, nagy volt az aktivitás.

Kovács András
2014. 05. 08. 13:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MNO többrészes sorozatban mutatja be az EP-választások történetét, a külföldi országok mellett Magyarországot is górcső alá vesszük. Először 1961-ben tettek javaslatot az Európai Parlament képviselőinek közvetlen választására, de csak az 1976-os brüsszeli csúcson döntöttek annak tényleges bevezetéséről. Az első közvetlen választásokat 1979-ben bonyolították le. 35 évvel ezelőtt kilenc országban voksoltak, a tagállamok polgárai 410 képviselőt választottak meg.

A parlamenti helyek számát az országok népessége alapján állították föl, azonban a megválasztott képviselők nem országok szerint, hanem politikai csoportok szerint ültek össze. Az uniós tagok közül Németország, Olaszország, Nagy-Britannia és Franciaország 81-81, Hollandia 25, Belgium 24, Dánia 16, Írország 15, míg Luxembourg 6 főt delegálhatott.

A voksolás előtti kampányban Willy Brandt szociáldemokrata politikus, Németország akkori kancellárja több országban is járt, hogy népszerűsítse a szocialista párti politikusokat. Franciaországban a jobboldali Jacques Chirac használta arra a választásokat, hogy személyes népszerűségét növelve erősítse esélyeit az 1981-es elnökválasztásra.

Az EP-választást júliusban tartották, azonban ekkor még a tagállamok különféle választási rendszereket alkalmaztak. Nagy-Britanniában egyéni kerületi rendszerben döntöttek a képviselőkről, míg a többi országban listás voksolás volt. Az EU tagállamaiban 191,78 millió választó járult az urnákhoz, ami 63 százalékos részvételnek felelt meg. A legtöbben Olaszországban (84,9 százalék), míg a legkevesebben Nagy-Britanniában (32,2 százalék) mentek el szavazni.

A voksolást a szociáldemokraták nyerték, akik 113 helyet szereztek az új parlamentben. A kereszténydemokraták 107, a konzervatívok 64, a kommunisták 44, a liberálisok 40, a nemzeti konzervatívok 22 mandátumra tettek szert, míg a maradék 20 helyet független jelöltek szerezték meg. A legtöbb mandátumot a politikai pártok közül a brit konzervatívok szerezték (60), őket követték a német szociáldemokraták (35) és a német kereszténydemokraták (34).

A választás után a parlament döntött az új elnök személyéről. A tisztségért öten indultak, közülük Simone Veil francia liberális politikus és Mario Zagari olasz szocialista képviselő és Giorgo Amendola olasz kommunista párti képviselő jutott a második fordulóba, ahol Veil 192 kapott szavazattal nyerte el a tisztséget, így ő lett az EP első női elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.