EP-választás: elfordultak a kormánypárttól a választók

Az írországi EP-választás exit pollja szerint súlyos vereséget szenvedett a kormánykoalíció.

MD
2014. 05. 24. 18:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Írországban pénteken rendezték a 11 ír mandátum sorsáról döntő EP-választásokat. Az RTÉ közszolgálati médiatársaság megbízásából elvégzett, háromezer választó megkérdezésére alapuló szombati exit poll szerint a szociáldemokrata Munkáspárttal alkotott kormánykoalíció vezető ereje, az Európai Parlament néppárti frakciójához tartozó jobbközép Fine Gael, Enda Kenny kormányfő pártja a voksok 22 százalékát gyűjthette be. Ez súlyos veszteséget jelentene a 2011. februári ír parlamenti választásokon elért eredményhez képest, akkor ugyanis a Fine Gael a szavazatok 36,1 százalékát kapta.

A koalíciós partner, a Munkáspárt – ha az exit poll helytállónak bizonyul – hasonlóan súlyos veszteségeket szenvedhetett, a három évvel ezelőtti 19,4 százalék helyett ugyanis most alig 6 százaléknyian voksoltak rá.

Az ír EP-választások legnagyobb nyerteseinek a függetlenek és a kis pártok tűnnek, az előzetes felmérés szerint ugyanis az ő együttes szavazatarányuk elérhette a 27 százalékot.

A legnagyobb ellenzéki párt, a centrista konzervatív Fianna Fáil (Republikánus Párt) holtversenyben lehet a kormánykoalíciót vezető Fine Gaellel, ugyanis valószínűleg szintén 22 százalékot szerzett. Erre a pártra a 2011-es ír parlamenti választásokon a szavazók 17,4 százaléka voksolt.

A második legnagyobb ellenzéki párt, a baloldali irányzatú radikális Sinn Féin szintén javíthatott: az exit poll 17 százalékot valószínűsít az ír sziget egyesítéséért és az észak-írországi brit fennhatóság felszámolásáért küzdő erőnek, amely három éve a szavazatok 9,9 százalékát szerezte meg az ír választásokon.

A Sinn Féin az általánosan elfogadott brit és ír hatósági álláspont szerint az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) politikai szárnyaként működött a legnagyobb észak-írországi katolikus milícia csaknem három évtizedes britellenes hadjárata idején, amelynek több mint háromezer halálos áldozata volt. A Sinn Féin elnökét, Gerry Adamst május elején Észak-Írországban őrizetbe vették, azzal a gyanúval, hogy az Egyesült Királyságban törvényen kívül helyezett IRA vezetőségi tagja volt, és e minőségében ő szervezte meg egy tízgyermekes özvegyasszony, az IRA által rendőrségi informátornak tartott Jean McConville elrablását és meggyilkolását 1972-ben.

Adams azonban soha nem ismerte el, hogy valaha is az IRA tagja lett volna, és tagadta felelősségét a több mint négy évtizeddel ezelőtti gyilkosságban is. A vádakat most sem sikerült rábizonyítani, így háromnapi rendőrségi őrizet és kihallgatás-sorozat után szabadlábra helyezték. A 65 éves Adams – éppen az európai parlamenti választások közelsége miatt – politikai indíttatásúnak nevezte komoly nemzetközi feltűnést keltő őrizetbe vételének időzítését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.