Ferenc pápa meglátogatta a Siratófalat

A pápa a zsidók legszentebb helye előtt a Szikladómot is felkereste.

KG
2014. 05. 26. 8:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyházfőt Muhammad Ahmad Husszajn jeruzsálemi főmufti kísérte a Szikladómban, ahová a helyi szokásokat tisztelve cipőit levéve lépett be a Szentatya. A Szikladóm a zsidó hagyomány szerint azon a helyen épült, ahol a Föld alapköve fekszik, és ahol az első meg a második zsidó szentély állt az ókorban. A muzulmán hagyomány szerint Mohamed próféta álmában erről a helyről indulva tett látogatást a mennyben, éppen ezen a napon. Az Iszlám Dzsihád bejelentette tiltakozását a pápai vizit ellen.

A látogatáson Muhammad Ahmad Husszajn jeruzsálemi főmufti a pápának azt mondta, hogy szerinte veszélyben a Mecsetek tere és rajta a Szikladóm, mert az izraeliek judaizálni akarják, „az izraeli megszállás a tönkretételére törekszik”. „Béke csak akkor lesz a térségben, ha a felek kölcsönösen tisztelni fogják egymást” – mondta a főmufti.

A pápa megköszönte a meleg fogadtatást és azt mondta, hogy a Szikladóm a muzulmánokat, a keresztényeket és a zsidókat arra emlékezteti, ami közös bennünk, a monoteizmusra, a sok követőre és a gazdag történelemre. „Bárcsak együtt dolgozhatnánk az igazságért és a békéért!” – mondta a pápa a muzulmánok körében. „Bárcsak tisztelnénk és szeretnénk egymást, (...), megtanulhatnánk megérteni a mások szenvedését, bárcsak senki se élhetne vissza Isten nevével erőszakosan!” – tette hozzá.

A hegy tetején tett látogatása idejére kiürítették a Siratófal előtti teret, hogy Ferenc pápa egyedül imádkozhasson az ősi kövek árnyékában. A zsidók legszentebb helyén Smúél Rabinovic, a Siratófal rabbija fogadta a vendéget. Egy modellen megmutatták az ókorban épült első és második szentélyt és benne a Siratófal elhelyezkedését.

A pápa írt az emlékkönyvbe, majd a zsidó hagyomány szerint elhelyezte borítékba rejtett céduláját a két évezredes kövek között. Fejét meghajtva, kezével a köveket érintve rövid imát mondott, hasonlóképpen vasárnapi betlehemi imájához, amelyet – az eredeti napirendtől eltérve – a Ciszjordániát Izraeltől elválasztó biztonsági falnál mondott.

A Vatikán nem közölte, hogy Ferenc pápa cédulájának tartalma nyilvános lesz-e. II. János Pál pápa a zarándoklatán, 2000-ben bocsánatot kért céduláján a keresztények által zsidóknak a történelem során okozott szenvedéséért. XVI. Benedek pedig békét kért a Siratófalnál a keresztények, a muzulmánok és a zsidók számára.

Ferenc pápa a terror és a holokauszt borzalmaira emlékezett a szentföldi zarándoklatának befejező napján. A pápa az óváros szent helyeiről a város nyugati részének állami emlékhelyeire, a Herzl-hegyre hajtatott kíséretével, amelyben jelen van mind Abraham Skorka Buenos Aires-i rabbi, mind Omar Abboud, Argentina muzulmán közösségének vezetője. Ferenc pápa saját kérésére nem golyóálló autóban utazik, védelme érdekében a biztonsági szolgálatok kiürítették az utcákat.

Ferenc pápa vasárnap este a jeruzsálemi Szent Sír-bazilikában I. Bartolomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárkával közös imával emlékezett VI. Pál pápa és I. Athénagorasz konstantinápolyi pátriárka ötven évvel ezelőtti történelmi találkozójára.

A Herzl-hegyen Benjámin Netanjahu miniszterelnökkel és Simon Peresz államelnökkel közösen virágot helyezett el a Budapesten született Herzl Tivadar sírján. Herzl sírjának megkoszorúzását Izraelben az ország elismerését jelző gesztusként értékelik, kiemelve, hogy zarándoklaton járt pápai elődei nem keresték fel a zsidó állam megálmodójának és az azt életre hívó cionista mozgalom megszervezőjének, Herzl Tivadarnak a sírját.

Később Netanjahu kérésére az előzetes napirenden kívül a pápa néhány perces tiszteletadással adózott a terrormerényletek áldozatainak emléke előtt egy 1998-ban emelt emlékműnél. A helyi média szerint Netanjahu a vasárnapi betlehemi biztonsági elválasztó falnál tartott váratlan ima miatt kérte az egyházfőt a terroráldozatok emlékművének megtekintésére. Az izraeli miniszterelnök felhívta a pápa figyelmét arra, hogy a terrormerényletek megelőzésére határozták el mintegy tíz évvel ezelőtt a helyenként nyolc méter magas elválasztó fal megépítését.

A Jad Vasem holokauszt-emlékmúzeumba is elkísérték vendégüket Izrael legfőbb állami vezetői. Az intézmény „Emlékezés sátra” nevű épületében a pápa magasabbra lobbantotta az örökmécses lángját, majd két, Izraelben tanuló keresztény diákkal megkoszorúzta a haláltáborokból elhozott hamvak fölé emelt jelképes sírt. Olaszul felolvasták Ida Goldis olasz zsidó nő egykori levelét, majd a pápa kezet fogott hat túlélővel. Köztük volt az újvidéki vérengzésekből megmenekült, majd egy pécsi kolostorban elbújtatott Eva Sík is.

Ferenc pápa beszédében teológiai kérdéseket tett fel. „Ezen a helyen újra halljuk Isten hangját. Hol vagy, Ádám? Nagy gonosz hatolt közénk, amilyen soha korábban. Add meg nekünk a kegyelmet, hogy szégyellhessük az emberek tettét, hogy szégyellhessük ezt a hatalmas bálványimádást” – mondta az egyházfő. „Soha többé, Uram, soha többé” – tette hozzá.

A Jad Vasemben a vendég egy 13 évesen a holokausztban megölt gyermek által festett, „Ima” című kép másolatát kapta ajándékba, majd a lezárt, kihalt utcákon a város szívébe utazott találkozóra Izrael askenázi és szefárd főrabbijával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.