A szerdán elküldött leveleket a Köztársasági Elnöki Hivatal juttatta el az MTI-hez. Az államfő a szerb elnöknek címzett levelében úgy fogalmazott: „a halálos áldozatokat követelő katasztrófa, az árvíz okozta pusztulás megrendítő képeit látva őszinte részvétemet nyilvánítom, és osztozom az áldozatok hozzátartozóinak fájdalmában”.
Az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) támogatásáról biztosította Bosznia-Hercegovinát Anders Fogh Rasmussen főtitkár szerdán Szarajevóban, ahol az államvezetéssel főként az országot sújtó árvízről tárgyalt.
Kiemelte: már eddig is számos európai uniós és NATO-tagország sietett az árvíz sújtotta Bosznia-Hercegovina segítségére, és a továbbiakban is készen állnak arra, hogy minden lehetséges módon támogassák a nyugat-balkáni országot. Mint fogalmazott: Bosznia-Hercegovina stabilitásának és jövőjének megőrzése nagyon fontos.
A NATO-főtitkár emellett együttérzéséről biztosította az árvizekben életüket vesztett emberek családtagjait.
Megerősítette: Szerbia számíthat Magyarországra. A magyar kormány az azonnali segítségnyújtás mellett döntött – idézte fel –, emellett számos civil szervezet is a bajbajutottak segítségére sietett.
Áder János a másik levélben a magyar nép nevében is együttérzését fejezte ki a Bosznia-Hercegovinát sújtó árvíz számos halálos áldozata és sérültje miatt. „Őszintén remélem, hogy a nehéz órák véget érnek, és Bosznia-Hercegovina rövidesen már a károk helyreállítására összpontosíthatja a figyelmét. Ebben, akárcsak az árvíz következményeinek elhárításában, továbbra is számíthatnak Magyarország támogatására" – írta a Bakir Izetbegovicnak címzett levelében az államfő.
A Magyar Református Szeretetszolgálat és a Katolikus Karitász is küld segítséget a térségbe. Előbbi szakképzett műszaki mentőcsapatot és lelki gondozót küld az árvízzel leginkább sújtott szerbiai övezetbe, Obrenovac környékére. A mentőcsapat hat szivattyúval és technikai felszereléssel segít a bajba jutottaknak, valamint szakképzett búvárral és lelki gondozóval is támogatja a rászorulókat. A szeretetszolgálat gyűjtést is indított a szerbiai árvízkárosultak megsegítésére, a 13600-as telefonszám 66-os kódjának hívásával 250 forinttal támogathatják a missziót, a szervezet Jobbadni.hu honlapján is van lehetőség adományozásra, valamint az ott feltüntetett számlaszámra is lehet utalni támogatást, feltüntetve, hogy „szerbiai árvízkárosultak”.
A Katolikus Karitász teherautónyi segélyszállítmányt küld Belgrádba, az árvízi koordinációs központba az utóbbi százhúsz év legsúlyosabb balkáni árvize áldozatainak – közölte a Magyar Katolikus Püspöki Kar (MKPK) sajtószolgálata. A rakományban több száz lapát, több ezer gumikesztyű, valamint nagy mennyiségű antibakteriális kézfertőtlenítő folyadék és fertőtlenítő szer található. Ezekre napokon belül óriási szükség lesz, mert a víz visszahúzódásával komoly fertőzésveszély fenyegeti majd az érintett településeket. A Katolikus Karitász 1356-os adományvonalát is megnyitotta a szerbiai, bosznia-hercegovinai és horvátországi árvíz károsultak megsegítésére – közölte az MKPK.
A rendkívüli árvízhelyzet miatt a Bosznia-Hercegovinába tervezett utazások elhalasztását és Nyugat-Szerbia elkerülését kérte a magyar állampolgároktól a Külügyminisztérium konzuli szolgálata. Honlapjukon megtalálható közleményükben az olvasható, hogy Bosznia-Hercegovinában az esőzések megszűntek, de az árvíz miatt továbbra sem lehet közlekedni, a talaj mindenhol átázott, ezért bárhol történhetnek komoly földcsuszamlások, sziklaomlások, amelyek lehetetlenné tehetik a továbbhaladást, és jelentős balesetveszélyt okozhatnak. A szakemberek ezért nem ajánlják a boszniai utazásokat, véleményük szerint szerdára normalizálódhat a helyzet.
A közlemény arra is figyelmeztet, hogy az esőzések során felszínre bukkanhatnak az 1991 és 1995 közötti boszniai háborúban telepített aknák, a veszélyre figyelmeztető táblák, szalagok pedig sok helyen megsemmisültek. A közlemény figyelmeztet a fertőzésveszélyre is. Szerbiát illetően a konzuli szolgálat azt kéri a magyaroktól, hogy az árvíz sújtotta nyugati országrészt és a Száva, valamint a Kolubara, a Morava és a Drina folyó környékét kerüljék el. A szerb egészségügyi szolgálat ugyanakkor szintén arra figyelmeztetett, hogy az áradások után heveny gyomorbántalmak, valamint hepatitisz és tífuszos megbetegedések fordulhatnak elő a térségben.
Közben a Száva áradása miatt Vukovár-Szerémség árvíz sújtotta területeire katasztrófahelyzetet hirdetett a horvát kormány, miközben továbbra is menekítik az embereket azokról a területekről, ahol a gátszakadás következtében települések kerültek víz alá – írja a horvát köztelevízió (HRT) szerdai internetes oldalán.
A Nyugat-Balkán országaiban – ahol egyébként magyar katonák is segédkeznek a mentésben – nagyon súlyos a helyzet, Szerbiában és Bosznia-Hercegovinában eddig félszáz halálos áldozatot követelt az ár, lakóházak ezrei dőltek össze.