Katasztrofális a helyzet a Balkánon

Több mint száz éve nem látott árvíz pusztít határainktól délre, az áldozatok száma már több tucatnyira rúg.

KA
2014. 05. 18. 17:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Katasztrofálisnak nevezte a szerbiai árvízhelyzetet Vučić Belgrádban, szerinte ezer éve nem volt ekkora ár a térségben – jelentette Markovics Annamária, az MTI tudósítója. Vučić közlése szerint a Belgrádtól 30 kilométerre fekvő Obrenovacon a legsúlyosabb a helyzet, ott vasárnapig 12 holttestet találtak. A településen a Kolubara folyó öntött ki, a helyi szénbányát is elárasztva. Ez a bánya látja el a Nikola Tesla hőerőművet, ezért fennállt a veszély, hogy megszűnik az ország áramellátása. A kolubarai szénbányában a becslések szerint 100 millió eurós (30,5 milliárd forint) kár keletkezett.

A rendőrség, a katonaság, valamint a szerbiai és a külföldi mentőalakulatok több mint 25 ezer embert mentettek ki az országban. Az előrejelzések szerint a Száva folyón szerdáig újabb árhullám várható, ezért a védekezést még nem szüntetik meg. Az országban vasárnap is érvényben volt a csütörtökön kihirdetett rendkívüli állapot. A politikai és kulturális események így továbbra is elmaradnak, de a tanítás hétfőn már megkezdődik.

Nyerészkedés és visszaélés gyanújával eljárás indul 83 személy ellen, a bejelentések szerint ugyanis az árvíz sújtotta területeken többszörösére emelték az alapvető élelmiszerek és a víz árát – jelentette a szerbiai közszolgálati televízió (RTS). Az ilyen esetekben kiszabható büntetés 2 millió dinár (5,28 millió forint), illetve a kereskedelmi tevékenység 6-tól 24 hónapig terjedő felfüggesztése.

Meg nem erősített hírek szerint vasárnapra harmincra nőtt az áldozatok száma Bosznia-Hercegovinában, ahol a Száva folyó áradása okozza a legnagyobb problémát. A hatóságok itt is „katasztrofálisnak” nevezték a helyzetet. Az országban három nap alatt három hónap csapadékmennyiségének megfelelő eső esett, amire legalább 120 éve nem volt példa.

A napok óta tartó esőzés, az áradások és a földcsuszamlások Bosznia-Hercegovinában mintegy 1,2 millió embert érintenek közvetlenül. Több ezer embernek kellett elhagynia otthonát, több száz család pedig otthon nélkül maradt, miután a földcsuszamlások elsodorták házaikat. A hegyvidéki területeken szinte egész falvakat temetett be a föld. A földcsuszamlások miatt megnőtt az aknaveszély is, ugyanis egész aknamezőket mozdíthatott el a víz.

A boszniai hatóságok fokozott figyelemre szólították fel a lakosságot az érintett területeken. Az 1990-es években, a boszniai polgárháború idején a szembenálló felek mintegy egymillió taposóaknát telepítettek, és bár azóta nagy erőfeszítéseket tettek ezek eltávolítására, mintegy 120 ezer ilyen robbanóeszköz van még mindig a földben.

A Száva Horvátország keleti részén is áttörte gátját. A folyó magas vízállása miatt vasárnapig háromezer ember volt kénytelen elhagyni az otthonát, két embert eltűntnek nyilvánítottak – jelentette Andócsi János, az MTI tudósítója. A Száva mentén fekvő, hatvanezer lakosú Slavonski Brodot már csak a nyúlgátak védik, és a víz elöntötte a városi sétányt is.

A horvát közszolgálati televízió (HRT) beszámolója szerint Bród-Szávamente megyében rendkívüli helyzetet rendeltek el és további katonákat vezényeltek ki a védelmi munkálatok segítésére. Veszélybe került Hrvatska Kostajnica is, mivel az Una folyó a város több részét is elöntötte, ezért ott is rendkívüli helyzetet rendeltek el.

Eközben Ausztriában az előző napok heves esőzései után vasárnapra nagyrészt már visszahúzódtak medrükbe a patakok és a kisebb folyók, és a legtöbb helyen helyreállt a rend az utakon. Alsó-Ausztria tartományban ennek ellenére vasárnap is még 120 katona vett részt az utakra került sár és hordalék eltakarításában. A tartomány egyes részein vasárnap is fennállt sár- és kőlavinák, partfalszakadások veszélye az utak mentén.

A heves zivatarok csütörtökön és pénteken Alsó-Ausztria mellett főként Burgenlandban és Stájerország egyes részein okoztak árvíz- és viharkárokat. Burgenlandban, ahol pénteken a Pinka, a Lajta és a Lafnitz patakok is megáradtak, vasárnapra már csak a Lajta vízszintje emelkedett, de ez sem érte el a veszélyes szintet.

A pénteki 221-gyel szemben vasárnap reggel már csak 45 helyen munkálkodtak a tűzoltók a kárelhárításon és helyreállításon, legnagyobbrészt Kismarton (Eisenstadt) és Felsőpulya (Oberpullendorf) térségében. A legtöbb esetben elöntött pincékből kellett kiszivattyúzniuk a vizet, de több helyen háztetők és gépkocsik is megrongálódtak, illetve az utakra dőlt fákat kellett eltávolítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.