Somogyi Péter alezredes, az EUFOR kontingens Többnemzetiségű Zászlóalj magyar kontingensparancsnoka kedden elmondta: az ország egyharmada víz alatt áll. Bosznia-Hercegovina múlt pénteken kora este kérte az EUFOR hadműveleti központjának segítségét. A feladat teljesítésével a magyar lövészszázadot bízták meg. A magyar katonák szombaton Szarajevóból az északi részen fekvő Maglaj városába vittek el egy civil segélyszállítmányt. Vasárnap pedig egy tizenkét gépjárműből álló konvojjal egy angol mentőcsoportot juttattak el a repülőtérről egy északkeleti városba.
Az EUFOR parancsnokság és a kontingens is a Szarajevó melletti Butmir táborban van. Az alezredes tájékoztatása szerint Szarajevóban és a táborban nincs árvízveszély. Ugyanakkor elmondta, hogy az ottani folyók vízszintje is több helyen megemelkedett, ami veszélyezteti a hidakat és Szarajevó közlekedését.
Székács József százados, az EUFOR magyar lövészszázadának parancsnoka, aki a szállítási feladatot teljesítő katonákkal a helyszíneken segített, az MTI-nek azt mondta: mindenkit, még a hatóságokat is váratlanul érte ez a katasztrófahelyzet, mivel Bosznia-Hercegovina domborzati viszonyaiból kiindulva az áradások nem szokványosak, akkor sem, ha gyorsan sok csapadék hullik le. Bosznia északi és északkeleti részén rendkívül súlyos a helyzet – tette hozzá a százados.
A Magyar Honvédség 2004 óta vesz részt az Európai Unió EUFOR ALTHEA műveletében. Jelenleg mintegy 160 magyar katona szolgál az EU bosznia-hercegovinai műveletében. A misszió törzsfőnöki posztját már évek óta magyar tábornok tölti be.
Hende Csaba honvédelmi miniszter tavaly a szarajevói Butmir táborban tett látogatása során azt mondta: Magyarország számára nemzeti érdek Bosznia-Hercegovina stabilitása, ezért a katonák maradnak.
Zlatko Legumdzija külügyminiszter hétfőn közölte: az ország lakosságának egynegyedét közvetlenül érinti az öt napja tartó vihar és árvíz. Mintegy egymillió embernek nem volt ivóvize, több mint 100 ezer lakóház dőlt össze vagy rongálódott meg súlyosan. A kárfelmérés még folyik, de az már biztos, hogy 230 iskola és egészségügyi intézmény vált használhatatlanná. A halálos áldozatok számáról akkor adnak hivatalos jelentést, amikor mindenhol visszahúzódik a víz – fűzte hozzá.
A külügyminiszter a károkat az 1992–95-ös boszniai háború pusztításához hasonlította. A Száva folyón újabb árhullámra számítanak. A hatóságok jelentése szerint mintegy félmillió embernek kellett elhagynia otthonát. Meg nem erősített hírek szerint az országban legalább 30 áldozata van az áradásnak és a földcsuszamlásoknak. Az áldozatok emlékére nemzeti gyásznapot rendeltek el.
Eközben az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) Hunor mentőcsapata vette át az árvízi védekezést a szerbiai Herkóca (Hrtkovci) településen, a magyar mentőhelikopter pedig 600 kilogrammnyi élelmiszert szállított a víz által elöntött Obrenovac térségébe – tájékoztatta az OKF helyettes szóvivője kedden az MTI-t.
Mukics Dániel emlékeztetett arra: a szerb kormány kérésére a katasztrófavédelem a Hunor mentőszervezet 27 tagjával együtt öt motorcsónakot, egy csónakot és egy mentőhelikoptert indított szombaton Szerbiába, ahol az elmúlt napok csapadékos időjárása miatt áradnak a folyók.
A csapat a leginkább Obrenovac térségében végez mentési munkálatokat, ugyanis a település az elmúlt napok heves esőzése, a Száva áradása, majd gátszakadás következtében teljesen víz alá került – tette hozzá.
Elmondta: a Hunor mentőszervezet tagjai immár negyedik napja teljesítenek szolgálatot Szerbiában a történelmi árhullám elleni védekezés során, eközben számos embert mentettek ki az elöntött területről.
Herkócáról a több mint háromezer lakosú Klenak községbe települnek át a magyar szakemberek, ott mintegy öt kilométeres töltésszakaszon a bordás töltés megerősítését, a nyúlgátépítést és a buzgárok elleni munkálatokat irányítják.
Eközben a magyar MI-2-es típusú mentőhelikopter az alapvető élelmiszerek, víz és gyógyszerek szállításában is részt vesz, és bevetési készenlétben van arra az esetre, ha további embereket kell kimenteni Obrenovac térségéből – ismertette a magyar mentőalakulat tevékenységét a helyettes szóvivő.
Arról is beszámolt, hogy megérkezett az árvíz által sújtott Bosznia-Hercegovinába az a százezer homokzsák, amelyet hétfő délután indított útnak a katasztrófavédelem. A hatmillió forint értékű magyar sürgősségi segélyszállítmányt Orasje városában vették át – mondta Mukics Dániel.
Míg Magyarországon levonulóban van az ár, Szerbiában az intenzív csapadék okozta árvizek miatt százezrek kényszerültek otthonuk elhagyására, több százezer háztartásban pedig nincs áram, és immár hivatalosan 21 halálos áldozata van az árhullámnak. Szerbia kormánya az egész ország területére veszélyhelyzetet hirdetett ki, és többek között Magyarországtól is segítséget kért.
A hivatalos adatok szerint eddig több mint 40 halálos áldozata van az esőzések okozta árvizeknek és földcsuszamlásoknak a Nyugat-Balkánon, nem hivatalos források viszont ennél sokkal riasztóbb adatokról számoltak be, sokan eltűntek. Bosznia-Hercegovinában és Szerbiában is arra szólították fel a kitelepített lakosságot, hogy addig ne térjenek vissza otthonaikba, amíg az árvíz sújtotta területeket a hatóságok nem fertőtlenítették. Elmondták továbbá azt is, hogy ne egyenek azokból a terményekből, amelyek egy ideig víz alatt voltak. Az orvosok pedig arra figyelmeztettek, hogy áradások után heveny gyomorbántalmak, valamint hepatitisz és tífuszos betegségek is megjelenhetnek.
Fertőzésveszélyesek lehetnek az elhullott állatok is, a szerbiai állat-egészségügyi főfelügyelő kedden arról számolt be, hogy eddig mintegy 140 tonna elhullott állatot semmisítettek meg. A szerb kormány pedig arról hozott döntést kedden, hogy a szerbiai állattetemek mellett a Bosznia-Hercegovinában elhullott állatokat is a Belgrád és Újvidék között körülbelül félúton fekvő Ingyián (Indjija) égetik el.
Horvátországban ketten meghaltak, 15 ezren pedig még mindig nem tudnak visszatérni lakóhelyükre a Száva folyó áradása miatt, de a kedd délutáni mérések már a folyó apadását jelzik – tájékoztatott honlapján a horvát közszolgálati televízió (HRT) kedden.
A balkáni országok árvíz sújtotta lakosságának megsegítésére indít gyűjtést a Magyar Vöröskereszt a 1359-es adományvonalon. A szervezet hat árvízi mentőhajóval, speciális terepjáróval, búvártechnikával, mobil befogadóhelyek kialakítására alkalmas sátrakkal és matracokkal, tábori felszerelésekkel, áramfejlesztőkkel, valamint ellátási eszközökkel áll készenlétben, hogy segítsen a balkáni árvíz károsultjain – olvasható a közleményben. Emellett egy húszfős komplex árvízi segítségnyújtásra alkalmas egység is várja a nemzetközi vöröskereszt (IFRC) döntését.