Ma 16 órakor lejár az átjelentkezési kérelmek benyújtásának határideje, aki eddig az időpontig nem teszi ezt meg a lakóhelye szerinti jegyzőnél, nem szavazhat a vasárnapi európai parlamenti (EP-) választáson a lakóhelyétől eltérő településen. A Nemzeti Választási Iroda pénteki adatai szerint – bár az átjelentkezési kérelmek benyújtására még lehetőség van – egyelőre 56 ezren szándékoznak nem a lakóhelyükön, hanem egy másik magyarországi településen voksolni.
Mivel az EP-választáson az egész ország egy választókerületet alkot, mindenki ugyanolyan szavazólapot kap, függetlenül attól, hogy lakóhelyén vagy egy másik magyarországi településen szavaz.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) internetes tájékoztató oldala, a www.valasztas.hu szerint péntek kora délutánig 56 ezren jelezték, hogy nem a lakóhelyük szerinti szavazókörben akarnak voksolni. A 2009-es EP-választáson 25 204-en szavaztak a lakóhelyüktől távol, de Magyarországon.
Az idei országgyűlési választáson 120 ezren kértek átjelentkezést, de mivel sokan az utolsó napra hagyták ennek online ügyintézését – az utolsó két órában tízpercenként 3-4 ezer átjelentkezési kérelem érkezett be online a választási irodához –, a rendszer lelassult. Az NVI ezért azt kéri: aki online szeretne átjelentkezést kérni, ne hagyja az utolsó órákra.
A Nemzeti Választási Iroda arra számít, hogy vasárnap az EP-választáson nem lesz olyen hosszú sorban állás, mint az országgyűlési választáson volt. Egyrészt most feleannyian akarnak átjelentkezéssel szavazni, mint áprilisban, másrészt pedig sokkal egyszerűbb és gyorsabb lesz az átjelentkezők szavazása is, mivel a voksoláson az egész ország egy választókerületet alkot.
Az átjelentkezést a választó lakcíme szerinti helyi választási irodánál postai úton, személyesen vagy online, a www.valasztas.hu oldalon lehet kérni. A kérelemnek a személyes adatokon túl tartalmaznia kell annak a településnek a megjelölését, ahol a választópolgár szavazni akar.
Átjelentkezéssel az szavazhat, aki a szavazás napján Magyarország területén, de a magyarországi lakcíme szerinti szavazókörtől eltérő helyen tartózkodik. Tipikus esetben ez azt jelenti, hogy egy másik településen tartózkodó választópolgárnak nem kell hazautaznia választójoga gyakorlásához.
Emellett azt a lehetőséget is biztosítja az átjelentkezés, hogy egy mozgásában korlátozott választópolgár akkor is szavazhasson, ha például kórházban kezelik, amely akár ugyanazon településen, de a lakcímétől eltérő szavazókör területén van. Ebben az esetben ugyanis a lakcíme szerinti szavazókör szavazatszámláló bizottságától nem kérhet mozgóurnát, hiszen azt csak a szavazókör területén belül vihetik ki. Ha azonban átjelentkezési kérelmet nyújt be, átkerül a település e célra kijelölt szavazókörének névjegyzékébe, és onnan már kérhet mozgóurnát.
A helyi választási iroda a választópolgárt kérelmére törli a lakcíme szerinti szavazókör névjegyzékéből, és egyidejűleg felveszi a megjelölt település átjelentkezéssel szavazók számára kijelölt szavazókörének névjegyzékébe. A választópolgár ugyancsak pénteken 16 óráig kérheti visszavételét a lakcíme szerinti szavazóköri névjegyzékbe, ha korábban már átjelentkezett egy másik településre.
Szintén ma 16 óráig kérhet mozgóurnát a helyi jegyzőtől a mozgásában egészségi állapota, fogyatékossága, illetve fogva tartása miatt gátolt választópolgár, ezt követően már csak a szavazás napján, a szavazatszámláló bizottságnál teheti ezt meg. Arra hivatkozva nem lehet mozgóurnát kérni, hogy valaki a munkavégzése miatt nem tud elmenni a szavazókörbe.
A szavazás napján a lakóhely szerinti szavazatszámláló bizottságtól lehet kérni a mozgóurnát, de csak 15 óráig. Ha a mozgóurna iránti kérelmet a választópolgár saját kezűleg aláírta, a kérelmet bárki beviheti a szavazóhelyiségbe, nem kell tőle meghatalmazást kérni. A szavazás napján a mozgóurnát a szavazatszámláló bizottság két tagja viszi ki – a szavazókör területén belül – a mozgóurnát igénylő választópolgárok jegyzékében szereplő választópolgárhoz úgy, hogy az urna a szavazókör este 7 órai zárására megérkezzen.