A robbanószerkezeteket egy teherautóba és egy kisbuszba rejtették ismeretlenek a város üzleti negyedében, a központi buszpályaudvar és egy forgalmas piac mellett hozták működésbe.
A rendőrség 46 halottról és 45 sebesültről számolt be, de később az országos válságkezelő ügynökség már 118 megtalált holttestről adott ki jelentést. Az áldozatok végleges száma ennél is nagyobb lehet – mondták –, mert a romok alatt többen is lehetnek. A helyi hatóságok korábban azt közölték, hogy az áldozatok többsége nő. A nigériai média kórházi források alapján egyenesen kétszáz halálos áldozatról számolt be.
A 900 ezres Jos Nigéria középső részén, az ország muszlim többségű északi és keresztény többségű déli részének határán fekszik. Bár Josban legutóbb 2010-ben történt jelentős terrorcselekmény – egy 80 áldozatot követelő robbantás –, a környező régiókban a Boko Haram radikális iszlamista terrorszervezet gyakran követ el merényleteket.
A Boko Haram (a szervezet neve hausza nyelven azt jelenti, hogy tilos a nyugati oktatás) a közelmúltban azzal keltett nemzetközi megrökönyödést, hogy elrabolt több mint 200 iskoláslányt, majd azzal fenyegetőzött, hogy eladja őket rabszolgának. A saría (muzulmán vallási jog) radikális értelmezésén alapuló iszlám állam létrehozásáért harcoló szervezet egyre kiterjedtebb terrorkampányt folytat Nigéria észak részén, csak az elmúlt hetekben 300-an, idén pedig több mint kétezren haltak meg.
Nigéria már egy éve rendkívüli állapotot hirdetett az érintett területeken, amit a parlament kedden fél évvel meghosszabbított, de azzal a feltétellel, hogy Goodluck Jonathan elnök több forrást bocsát a hadsereg rendelkezésére és javítja a fegyveres erők tagjainak életkörülményeit. Megfigyelők szerint a Boko Haram megfékezését ugyanis egyebek mellett az is akadályozza, hogy a nigériai hadsereg mind felszerelését, mind morálját tekintve gyengébb a terrorszervezetnél.
Ezzel párhuzamosan kedden nigériai diplomaták kezdeményezték az ENSZ Biztonsági Tanácsánál, hogy a Boko Haramot vegyék fel azon szervezetek listájára, amelyek ellen az al-Kaida nemzetközi terrorhálózathoz való kötődésük miatt globális szankciók – egyebek mellett fegyverembargó és vagyonbefagyasztás – vannak érvényben.