Most sem sikerült nyernie a Néppártnak

1994-ben is a szocialisták nyerték az európai parlamenti választást, Berlusconiék önálló frakciót alakítottak.

Kovács András
2014. 05. 11. 17:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MNO többrészes sorozatban mutatja be az EP-választások történetét, a külföldi országok mellett Magyarországot is górcső alá vesszük. Az 1979-es, az 1984-es és az 1989-es voksolást a szocialisták nyerték meg. 1994 júniusában tartották meg a negyedik európai parlamenti választást az unió 12 tagállamában. Az európai választások már Maastricht és a ratifikációs eljárások befejeződése után zajlottak le. Ekkor 567 európai parlamenti tagot választottak, a nagy országok képviseletét növelték elsősorban. A voksoláson 269 millióan vettek részt, ami 57 százalékos részvételnek felelt meg.

Az uniós pártstruktúrán belül 1992-ben egyesült az Európai Néppárt (EPP) és a konzervatív politikusokat tömörítő Európai Demokraták (ED) frakciója. A voksolást követően ismét az Európai Szocialisták szerezték meg a legtöbb mandátumot (198), a második helyen az EPP–ED végzett (157), míg a harmadik legnagyobb frakciót a liberálisok alakíthatták meg (43). A negyedik helyet a kommunisták (28) szerezték meg, míg ötödik helyen végzett a Forza Europa nevezetű olasz alakulat, amely a Berlusconi vezette Forza Italia képviselőiből alakult. A nemzeti konzervatívok 26, a zöldek 23, az euroszkeptikusok 19 helyet szereztek.

Németországban az európai választásokat nem sokkal követte a hazai választás, Franciaországban ugyan nem ez volt a helyzet, ott az elnökválasztás éve következett. Németországban közel azonos eredményeket hozott a két választás, a kormányzó kereszténydemokraták európaibb elkötelezettségét valamivel jobban jutalmazták a szavazók, mint a szocialistákét. Rajtuk kívül egyébként csak a zöldek jutottak európai mandátumhoz, akik sokkal jobban szerepeltek az EP-választáson, mint a parlamentin.

Franciaországban a félidős választás nem a kabinetről és az ellenzékről szólt, mivel a kormányzó jobboldali pártszövetségen, a baloldali ellenzéken és a szélsőjobboldalon belül is több lista jelent meg, részben személyes ambíciók, részben az európai ügyekben való eltérő álláspontok miatt. A voksoláson jobbközép győzelem született, míg a szélsőjobboldali Nemzeti Front csupán az ötödik helyen végzett.

Nagy-Britanniában és Spanyolországban tipikus félidős választásokról beszélhetünk a három, illetve két év múlva következő általános választások előtt. A kormányzó brit konzervatívok európai ügyekben való megosztottságuk miatt nem tudtak Európáról beszélni, üzenni a választóknak, az ellenzéki Munkáspárt pedig a kormány népszerűtlenségét kihasználva elsöprő győzelmet aratott. Spanyolországban a kormányzó szocialisták vereséget szenvedtek, az ellenzék vezető pártja győzött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.