Nekimennek az EU-nak, mindent vittek a voksoláson

A részeredmények arról árulkodnak, hogy a UKIP 24 képviselőt küldhet Brüsszelbe. A liberálisok csúnyán lebőgtek.

NT
2014. 05. 26. 16:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy-Britanniában az európai parlamenti választásokon – tekintettel a többi EU-tagállamnál korábbi voksolási időpontra – tilos az exit poll készítése, így a csütörtökön megtartott brit EP-választás után nem voltak ilyen felmérésekre alapuló becslések, de már az előzetes közvélemény-kutatások sem zárták ki a UKIP győzelmét.

A hagyományos brit szavazatszámlálási gyakorlatnak megfelelően lassan szivárgó hivatalos részeredmények alapján hétfő délutánra megváltoztathatatlanná vált a sorrend: a UKIP az eddig összeszámolt voksok alapján 27,4 százalékkal az első helyre került, és várhatóan 24 képviselői helyet szerez meg a 73 brit EP-mandátumból.

A UKIP – amelynek elsődleges politikai célkitűzése Nagy-Britannia kivonulása az Európai Unióból és az uniós társállamokból érkezők szabad betelepülésének és munkavállalásának megszüntetése – az előző, 2009-ben tartott EP-választáson 16,5 százalékot kapott.

Első ízben fordult elő 1910 óta – vagyis 104 éve –, hogy nem a két hagyományos nagy parlamenti erő, a Konzervatív Párt vagy a Munkapárt nyert meg egy országos népképviseleti választást. Az akkori parlamenti választáson a liberálisok szereztek többséget.

A mostani brit EP-választásokon kései utódaikat, a Konzervatív Párttal koalícióban kormányzó Liberális Demokratákat – a leginkább EU-párti brit parlamenti erőt – érte a legsúlyosabb vereség. A párt mindössze 6,87 százalékot kapott, és egy képviselőt küldhet az Európai Parlamentbe, ahol eddig tizenegy képviselője volt. A liberálisokat még a brit nagypolitikában egyébként szinte észrevehetetlen zöldek is megelőzték, ők 7,87 százalékot szereztek.

A Liberális Demokraták vezetője, Nick Clegg miniszterelnök-helyettes mindazonáltal visszautasította hétfőn azokat a saját pártjából érkező felszólításokat, hogy mondjon le. A BBC-nek kijelentette: a politikában „és néha az életben is” az a legkönnyebb megoldás, hogy nehéz időkben „az ember elvonul és mossa kezeit”. A Liberális Demokraták „óriási többsége nem gondolja, hogy éppen most kell elveszítenünk a lélekjelenlétünket” – fogalmazott.

A kormánykoalíciót vezető Konzervatív Párt a harmadik helyre szorult a legnagyobb ellenzéki erő, a baloldali Munkapárt mögött. A toryk 23,93 százalékot kaptak, és tizenkilenc EP-képviselőjük lesz, héttel kevesebb, mint eddig. A Labour húszra növelte EP-mandátumai számát, a voksok 25,4 százalékát begyűjtve.

Az előző, 2009-es EP-választást a konzervatívok 27,7 százalékos szavazataránnyal megnyerték, a UKIP 16,5, a Munkapárt 15,7 százalékot kapott.

A Liberális Demokraták 2009-ben a szavazatok 13,7 százalékát szerezték meg, vagyis azóta gyakorlatilag megfeleződött szavazótáboruk.

Az idei választás nyomán EP-képviselet nélkül maradt a legnagyobb brit szélsőjobboldali erő, a Brit Nemzeti Párt, amely öt éve két mandátumot szerzett.

A UKIP a közép- és kelet-európai EU-tagállamokból érkező bevándorlók tömegére helyezte idei EP-választási kampányának fő hangsúlyát. A párt vezetője, Nigel Farage a minap az egyik londoni kereskedelmi rádió interjúműsorában kijelentette: „teljes joggal aggódhatna bárki” Nagy-Britanniában, ha a szomszédságába „hirtelen románok egy csoportja költözne”.

Farage, akinek nyilatkozatát több kormánypárti és ellenzéki politikus rasszistának bélyegezte, később igyekezett pontosítani kijelentését, mondván: nem a román munkavállalókat akarta megsérteni, hanem elsősorban a bevándorlással járó bűnözési hullámra kívánta felhívni a figyelmet.

A BBC televízió Newsnight című esti politikai magazinműsorában, az EP-választások előtt közvetlenül azonban ismét annak a véleményének adott hangot, hogy a bevándorláshoz kapcsolható legnagyobb bűnözési probléma „Romániából ered”.

A februári adatok szerint 2013 szeptemberéhez viszonyítva a bevándorlók száma 40 százalékkal nőtt.

A holland euroszkeptikusokat nézve a pártok versenyében csak a negyedik helyen végzett a Geert Wilders vezette idegengyűlölő, szélsőjobboldali Szabadságpárt (PVV).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.