Az estet Kiss Antal, a brüsszeli HunInEu iroda vezetője nyitotta meg, kihangsúlyozva: kiemelkedő és egyedülálló példa a Székelyföldi Legendárium, és nemcsak azért, mert úgymond a semmiből, önerőből indult el és nőtte ki magát, hanem mert értékmentést vállalt. Elmondta, sok más kezdeményezéssel ellentétben azért tudott sikeres lenni ez a projekt, mert a készítők teljes mértékben sajátjuknak érzik.
Az ezt követő beszélgetés folyamán Fazakas Szabolcs, a legendárium megálmodója röviden vázolta azokat a lépéseket, melyek segítségével mára már sokágú projektté bővült a Székelyföldi Legendárium. A brüsszeli közönség kivetítőn, rövidfilmek és képek segítségével követhette végig az immáron öt éve tartó folyamatot. Bemutatták a csaknem 160 legendát tartalmazó könyvet, majd levetítették a Likas kő című történet alapján elkészült tizenkét perces rajzfilmet is.
„Öt évvel ezelőtt, amikor Brüsszelben jártunk, elvittünk innen egy olyan Európai Unió által készített kulturális térképet, melyen Románia is szerepelt, de azon belül fel sem volt tüntetve, azaz a mi szemünkkel nézve hiányzott Székelyföld. Ekkor döbbentünk rá arra, hogy itt, Európa fővárosában nem is tudnak rólunk. Hazamentünk Székelyudvarhelyre és létrehoztuk a Visus Kulturális Egyesületet, és nekiláttunk a Székelyföldi Legendáriumnak. Most, öt évvel később visszahoztunk egy olyan színes Székelyföld-térképet, melyen 156 legenda van ábrázolva” – mondta el kérdésre válaszolva Fazakas Szabolcs.
Szerinte a legendárium bátran felvállalja Székelyföld kultúrdiplomatájának szerepét az unióban. Hozzátette: az elmúlt hétvégén Londonban csaknem 150 fős közönség előtt tartottak két hasonló bemutatót az ottani Magyar Kultúra és Örökség Alapítvány jóvoltából. „A társasjátékot már lefordítottuk angolra, idén őszre elkészül a könyv angol változata, majd a rajzfilm és a játék következik, mindebben többek között a brüsszeli HunInEu Iroda is támogat bennünket. Nekik köszönhetően jutottunk el Brüsszelbe és mutattuk be a Székely Legendáriumot” – tette hozzá. Beszélgetéssel, játékkal zárták a bemutatót.
(Simon Eszter írása)