A törvény értelmében grammonként 0,85-1 dollár közötti áron juthatnak marihuánához a vásárlók. Ez a feketepiaci árnak mintegy 20 százaléka. Ezenkívül lehetővé teszik minden uruguayi állampolgár számára, hogy saját fogyasztásra 480 gramm marihuána előállításához szükséges, legfeljebb hat palántát ültessen, vagy 15-45 tagú fogyasztói klubok tagja lehessen, amelyek évente összesen 99 tő növényt termeszthetnek.
A marihuána az indiai kender (kannabisz) szárított virága, magja és levele. A fogyasztók decembertől (a kannabisznak addig be kell érnie) gyógyszertárban vásárolhatják meg a maximális adagot, de csak úgy, ha előre regisztráltatják magukat az országos kábítószerügyi hivatalnál.
Az ENSZ Nemzetközi Kábítószer-ellenőrzési Hivatala (INCB) aggodalommal figyeli a marihuána rekreációs célra való engedélyezését az amerikai kontinensen. Álláspontja szerint az ilyen legalizálás ellentétes az 1961-es Egységes Kábítószer Egyezmény rendelkezéseivel. Az egyezmény – amelynek Uruguay is részese – kizárólag orvosi és tudományos célokra engedélyezi a kannabisz használatát.
Uruguay a világ első országaként tavaly decemberben legalizálta a teljes marihuána-előállítási és -értékesítési láncot. A törvény miatt Nobel-békedíjra jelölték a 78 éves José Mujica elnököt – egykori marxista gerillát –, aki szerény életvitele és filozofikus beállítottsága miatt a nemzetközi baloldal kedvence.
A törvény fő célja az illegális kábítószer-kereskedelem visszaszorítása. A marihuána legnagyobb része Paraguayból érkezik az országba. Uruguayban viszonylag alacsony a bűnözési ráta, de az elítéltek egyharmada kábítószerrel való visszaélés miatt került rácsok mögé.
Uruguay az 1973–1985 közötti katonai diktatúra után Latin-Amerika legliberálisabb országa lett, ahol engedélyezték az azonos nemű párok házasságát és az abortuszt is.