A tévében vallott a késes merénylő

Egy közelmúltbéli hszincsiangi késes támadás ujgur részvevője töredelmes vallomást tett a kínai központi televízió kamerája előtt.

2014. 06. 22. 16:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bűnözők általában bocsánatkéréssel végződő megszólaltatása a széles nyilvánosság előtt régi kifejeződése a hatóságok és a média együttműködésének. Ezúttal a rabruhába öltöztetett és bilincsbe vert Muer Csati ujgur fiatalember ujgur nyelven mondta el egyebek között, hogy társai azzal hitegették, ha a szent háborúban meghal, közvetlenül a paradicsomban találja magát, s ügyében nem fognak ítélkezni. Az egy héttel korábbi merényletben Hotan város egy közösségi házában hárman támadtak baltával, késsel a bennlévő madzsongozókra. A tömeg végül megfutamította a támadókat, akik közül végül ketten súlyos sérüléseikbe belehaltak, harmadik társukat, a bűnét nyilvánosan megbánó 19 éves Muer Csatit őrizetbe vették. A civilek közül négyen sebesültek meg.

Szombaton a Hszincsiang délnyugati részén található Kasgárban – hivatalos médiajelentések szerint – 13 támadó követett el merényletet: teherautóval belehajtottak a helyi rendőrség épületébe. Három rendőr megsérült, a 13 férfit lelőtték. A jelentős részben muszlim vallású, török nyelvű ujgurok lakta autonóm területen a rendőrség, a kormányzati épületek és civilek ellen a múltban is gyakran követtek el merényleteket, az utóbbi időben ezek megszaporodtak és szervezettebbé váltak. A legutóbbi, a régió székvárosának, Urumcsinak a piacán elkövetett merényletben 43-an meghaltak, és több mint kilencvenen megsebesültek.

A hatóságok válaszul az elmúlt hónapokban fokozták Hszincsiangban az ellenőrzést, és felgyorsították a bírósági munkát. A kínai média hétfői beszámolója szerint legutóbb 13 embert végeztek ki az autonóm területen terrortámadásokban és más erőszakos cselekményekben való részvételük miatt. A múlt héten hivatalosan is kampányt hirdettek meg az interneten elérhető vallási propagandaanyagok, szónoklatok ellen.

A Kína északnyugati részén fekvő Hszincsiang hosszú ideje a han kínaiak és a muszlim vallású ujgur őslakosok közötti feszültség és fel-fellángoló erőszak színhelye. Utóbbiak elnyomással vádolják a kínai hatóságokat, Peking és a helyi vezetés pedig szakadároknak, szélsőséges vallási befolyás alatt álló terroristáknak tartja az erőszakcselekmények elkövetőit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.