Amerikai katonákat vezényelnek Európába

Obama Varsóban arról beszélt, hogy Washington az orosz fenyegetés miatt katonákat küld a térségbe.

VZ
2014. 06. 03. 16:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai elnök erről azután beszélt, hogy a varsói Belweder elnöki palotában tárgyalt Bronislaw Komorowski lengyel államfővel. A közösen tartott sajtóértekezleten kijelentette: azért érkezett Lengyelországba, hogy megerősítse az ország biztonsága iránti amerikai elkötelezettséget.

Elmondta: az Egyesült Államok azt tervezi, hogy több katonai eszközt és újabb csapatokat küld a régióba, ez utóbbiakat folyamatosan cseréli majd. Az elnök felkérte az amerikai kongresszust, hogy egymilliárd dollárig terjedő összeggel támogassa ez irányú erőfeszítéseit.

Obama egyben felszólította a NATO-tagországokat, fokozzák szerepüket a szövetség kollektív védelmi rendszerében, még akkor is, ha az Egyesült Államoknak nagyobb képességei vannak arra, hogy „nagyobb terhet viseljen, mint a kisebb szövetséges államok”.

„Mindenkinek megvan a képessége, hogy kivegye a részét (a tennivalókból), arányos mértékben hozzájáruljon ahhoz, hogy meglegyenek a források, hogy hatékony legyen a tervezés, az (erők) integrálása és kiképzésük.” – mondta el Komorowski. A lengyel elnök rendkívül fontos döntésnek nevezte, és egyben üdvözölte, hogy az ukrajnai orosz beavatkozásra adandó válaszként az Egyesült Államok fokozza katonai jelenlétet Európában.

Komorowski hangoztatta, Varsó azt tervezi, hogy a bruttó hazai termék (GDP) két százalékának megfelelő mértékre emeli védelmi költségvetésének összegét.

Vlagyimir Putyin orosz elnök és Angela Merkel német kancellár az ukrán helyzetről tart kétoldalú megbeszélést péntek reggel, a normandiai partraszállás 70. évfordulója alkalmából rendezett franciaországi ünnepség előtt – közölte kedden az orosz államfő külpolitikai tanácsadója. Jurij Usakov a RIA Novosztyi orosz hírügynökségnek ugyanakkor hozzátette, az orosz elnök nem tervez találkozót amerikai kollégájával, Barack Obamával.

Obama az ukrajnai válsággal kapcsolatban kiemelte, Oroszországnak latba kell vetnie befolyását, hogy a kelet-ukrajnai szakadárok leállítsák a kormányerők elleni támadásaikat és letegyék fegyvereiket. „Lehetséges a bizalom újraépítése (az orosz elnökkel) Vlagyimir Putyinnal, amihez azonban még idő kell, és az kell, hogy latba vesse befolyását a kelet-ukrajnai békétlenség lecsillapításához. Érdekeltek vagyunk abban, hogy jó kapcsolataink legyenek vele. Nem érdekünk Oroszország fenyegetése” – tette hozzá.

Az amerikai elnök egyben figyelmeztette Moszkvát további szankciók várnak rá abban az esetben, ha a Nyugat úgy látja, hogy destabilizálja Ukrajnát. Felszólította az orosz elnököt, hogy ismerje el törvényesnek az ukrajnai elnökválasztás eredményét, egyben találkozzon a megválasztott ukrán elnökkel, Petro Porosenkóval.

Bronislaw Komorowski után Donald Tusk lengyel kormányfővel találkozott az amerikai elnök. A megbeszélést követő sajtótájékoztatón a miniszterelnök üdvözölte Obamának az amerikai katonai jelenlét növelésére tett ígéretét. Megerősítette, hogy a varsói kormány kész fokozni „Lengyelország védelmi erőfeszítéseit”. Kijelentette, Varsó mindent meg fog tenni azért is, hogy meggyőzze az európai NATO-tagokat a védelmi kapacitások és szolidaritás erősítéséről.

Obama és Tusk is megerősítette országaik elkötelezettségét Ukrajna támogatása mellett. „Támogatjuk Ukrajnát abban, hogy a saját útját járja” – mondta az amerikai elnök. Hangsúlyozta: ez a támogatás nemcsak Ukrajna területi egységére és biztonságára vonatkozik, hanem a szükséges politikai és gazdasági reformokra is.

A térség országai az elmúlt 25 évben nehéz reformokat vittek véghez, és demokratikus intézményeket építettek, amelyek sokkal nagyobb jólétet adnak az állampolgároknak – jelentette ki az elnök Varsóban tíz rendszerváltó ország vezetőivel – köztük Áder Jánossal – találkozva.

Csehország nem híve a NATO erősebb katonai jelenlétének Európában – mondta Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök kedden Bécsben, miután tárgyalásokat folytatott Werner Faymann osztrák kancellárral. Csehországnak erre a jelenlegi biztonsági helyzetben nincs szüksége – szögezte le a kormányfő, aki elismerte: néhány európai ország – köztük Lengyelország és a balti köztársaságok – azt kérik a NATO-tól, hogy erősítse meg katonai jelenlétét a térségben, ugyanakkor szerinte „a csehországi helyzet ezt nem igényli”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.