Börtönbüntetésre ítélték az al-Dzsazíra újságíróit

Egyebek mellett terrorcsoport támogatásával vádolják őket.

WA
2014. 06. 23. 14:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vádlottak részére felállított vasketrecben tartózkodott az eredetileg Kenyából tudósító ausztrál Peter Greste, a kanadai–egyiptomi kettős állampolgár Mohamed Fahmi, az al-Dzsazíra angol nyelvű csatornájának kairói irodavezetője és Báher Mohamed egyiptomi gyártásvezető, mindhárman hét évet kaptak. Mohamedet további három év szabadságvesztésre ítélték illegális fegyvertartás miatt.

A helyi sajtóban „Marriott-sejtnek” nevezett csoport az ügyészség szerint az említett luxusszálloda két lakosztályában sajtóközpontot üzemeltetett, ahol hamis híreket terjesztett, és mindent megtett azért, hogy káoszt szítva megtörje Egyiptom egységét. Mindezt állítólag a hadsereg által tavaly júliusban elmozdított Mohamed Murszi exelnököt támogató, napokkal a vádlottak letartóztatása előtt terrorcsoporttá nyilvánított Muzulmán Testvériséggel szövetkezve tették.

A három újságíró mellett öt egyetemista is része a pernek. Egyes riporterek szerint a diákok azért kerültek a vádlottak padjára, mert részt vettek iszlamista tüntetéseken, és kapcsolatban állnak egy muzulmán jótékonysági szervezet vezetőjével. Szerintük a mondvacsinált vádak alapján indított perben a hatóságok a fiatalokon keresztül hozzák összefüggésbe az al-Dzsazírát a Muzulmán Testvériséggel. A vád szerint három diák összeesküdött a szervezettel Egyiptom hírnevének bemocskolására. A sajtómunkások és a diákok azt állítják, hogy a februárban tartott első bírósági tárgyaláson találkoztak életükben először.

Két egyetemistát, köztük a Muzulmán Testvériség magas rangú vezetőjének, Mohamed Beltaginak a fiát felmentették, a többiek 7-7 évet kaptak. További tizenkét vádlottat – egyebek mellett egy brit és egy dán újságírót – távollétükben ítéltek 10-10 év börtönbüntetésre.

A nemzetközi szinten felháborodást kiváltó per bírálói szerint az eljárás mögött Egyiptom és az al-Dzsazírának otthont adó Katar viszálya áll. Katar államcsínynek minősítette az iszlamista Murszi tavaly nyári elmozdítását, amelyet a jelenlegi államfő, Abdel-Fattáh esz-Szíszi tábornok vezényelt le.

Az ítélet sokkolta a tárgyalást a teremben figyelemmel követőket, s a vádlottak rácsa mögött heves szóváltás alakult ki Fahmi és az egyetemisták közt.

A brit nagykövet, James Watt úgy nyilatkozott, hogy nagyon csalódott az ítélet miatt, és arra emlékeztetett, hogy a szólásszabadság a demokrácia alapja. Ausztrália kairói nagykövete, Larry King azt mondta, „a látott bizonyítékok alapján teljesen érthetetlen az ítélet”, s ezt közölni is fogja az egyiptomi kormánnyal.

A hétfői ítélethozatal előtt egy nappal John Kerry amerikai külügyminiszter Kairóban tett villámlátogatásán az al-Dzsazíra fogva tartott munkatársairól is tárgyalt Szíszivel. Kerry hangsúlyozta a két ország stratégiai kapcsolatának fontosságát, de Egyiptom demokratizálását sürgette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.