Az Európa Tanács, amelynek Törökország tagja, elítélte a rendőrség erőszakos beavatkozását a tüntetéseken, amelyeket az isztambuli Gezi park átépítése elleni tavalyi demonstrációk első évfordulója alkalmából szerveztek.
Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök beváltotta fenyegetését, miszerint ha az emberek megszegik a tüntetési tilalmat, akkor a hatóságok erőszakot alkalmaznak ellenük. A rendfenntartó erők könnygáz és vízágyúk bevetésével léptek fel a tüntetők ellen szombaton.
Isztambulban szombatra 25 ezer rendőrt rendeltek ki az utcákra, és 50 vízágyút állítottak készenlétbe, hogy megakadályozzák a tüntetők eljutását a Taksim térre. A nap folyamán lezárták a térre vezető utakat és leállították a környéken a tömegközlekedést. Ezeken az utcákon és a téren is civil ruhás, de gumibottal felfegyverzett rendőrök támadtak a tüntetőkre, akik között több újságíró is volt. A nap végére mintegy 120 tüntetőt őrizetbe vettek. Kisebb összecsapások az éjszaka is voltak, de reggelre abbamaradtak.
Nils Muiznieks, az Európa Tanács emberi jogi biztosa közleményt adott ki, amelyben elítélte és túlzónak nevezte a rendőri intézkedéseket. A szombati események „újabb mély aggodalmat váltanak ki azzal kapcsolatban, hogy Törökországban megsértik az emberi jogokat a tüntetésekkel szembeni hatósági fellépés során” – szögezte le a biztos.
Pontosan egy évvel ezelőtt kezdődtek a tüntetések az isztambuli Taksim tér közelében lévő Gezi park átépítése elleni tiltakozásul. A megmozdulások országos kormányellenes tüntetéssorozattá duzzadtak, amelyben legalább heten vesztették életüket és több ezren megsebesültek.