A kampányt május 22-e után hirdették meg, amikor a régió székhelyén, Urumcsiban egy piacon, robbantásos merényletben legalább 43-an meghaltak és több mint 90-en megsebesültek.
A rendőrség azóta 264 robbanóeszközt, 3,15 tonna robbanóanyagot és 357 hosszú pengéjű, fegyvernek számító kést kobozott el – közölte Vang Csien-zsung. Mint mondta, körülbelül száz darab számítógépet és 1700, a terrorizmussal vagy szélsőséges vallási tanokkal kapcsolatos kiadványt is lefoglaltak 21 illegális prédikáló-, imahelyen, illetve kiképzőtáborokban. Az elmúlt egy hónapban hat rendőr halt meg szolgálatteljesítés közben.
A hszincsiangi bíróságok – a jelek szerint gyorsított eljárás keretében – 315 ember ügyében hoztak ítéletet, terrortámadások, szélsőséges vallási tevékenység, fegyver- és robbanószergyártás, „terrorpropaganda” terjesztése és az országhatár illegális átlépése miatt.
A rendőrség több mint 400 bejelentést kapott a lakosságtól, aminek révén 12 terroristának és szélsőségesnek nevezett csoportra csaptak le, és több mint 80 ember került lakat alá. A térségi hatóságok fokozottabban ellenőrzik a használt mobiltelefonok, autók és számítógépek kereskedelmét.
A Hszinhua hírügynökség beszámolója kitér rá, hogy a múlt héten hétfőn Akszu, Turpán és Hotán prefektúrában 13 embert kivégeztek, mert terrorcsoportokban, rablásokban, gyújtogatásban vettek részt, robbanóanyagokat gyártottak, tároltak és szállítottak. Ugyanazon a napon Urumcsi város bírósága három embert halálra ítélt a 2013. októberi pekingi Tienanmen téri merényletben való részvételük miatt.
Kína május közepén a nemzetközi közösséget hívta segítségül terrorellenes küzdelméhez, miután egy magát Turkesztáni Iszlám Pártnak (TIP) nevező iszlamista csoport videoüzenetben magára vállalt egy Urumcsiban elkövetett öngyilkos merényletet. Ugyanez a szervezet volt az, amely a Tienanmen téri merényletért is vállalta a felelősséget. A TIP kínai szakértők szerint a terrorszervezetként ismert Kelet-Turkesztáni Iszlám Mozgalomhoz (ETIM) tartozik.
A nyolc közép- illetve nyugat-ázsiai országgal határos Hszincsiangban hosszú évek óta fegyveres akciókkal, esetenként terrorcselekményekkel hívják fel magukra a figyelmet ujgur lázadók, olykor vallási szélsőségesek, illetve a terület elszakadását hirdetők. A muszlim vallású, a törökkel rokon nyelvet beszélő ujgur népcsoport tagjai – a körülbelül 21 milliós Hszincsiang őslakosai – jelenleg a terület népességének kevesebb mint 45 százalékát adják, de egyes térségekben a lakosság túlnyomó többségét alkotják.