Gyűlésről gyújtogatni mentek a buddhisták

Legalább hárman meghaltak, 78-an pedig súlyosan megsebesültek a Srí Lanka-i zavargásokban.

VZ
2014. 06. 16. 19:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az erőszakcselekmények két tengerparti városban, a turisták által kedvelt és többségében muzulmánok lakta Aluszgamában és Beruvalában történtek, mintegy 60 kilométerrel délre a fővárostól, Colombótól.

A helyiek elmondása szerint a Bodu Bala Sena (BBS) nevű szélsőséges buddhista csoport tagjai vasárnap egy felfokozott hangulatú gyűlést követően iszlámellenes jelszavakat skandálva a muzulmán városrészekbe vonultak, ahol többtucatnyi házat és üzletet felgyújtottak. A rendőrség könnygázt vetett be a demonstrálók ellen, de a gyújtogatásokat nem tudta megakadályozni. A hatóságok külföldi sebesültről nem tudnak.

Adzsisz Rohana, a rendőrség szóvivője emlékeztetett rá, hogy az összecsapások néhány nappal azután törtek ki, hogy négy muzulmán megvert egy buddhista szerzetest. Az incidensek nyomán kijárási tilalmat rendeltek el a két településen. Mahinda Radzsapaksze elnök a Twitter közösségi oldalon közölte, hogy a kormány kivizsgálja a történteket.

Az igazságügyi minisztérium óva intette a hasonló erőszakcselekményektől a BBS-t. A muzulmán lakók szerint a rendőrség nem védte meg őket a támadásoktól. Az indiai-óceáni szigetországban tavaly és januárban is voltak összecsapások a vallási csoportok között. A 20 milliós lakosság 10 százalékát kitevő muzulmánok parlamenti képviselői nemrég azt kérték az államfőtől, hogy védje meg közösségüket a szélsőséges buddhista elemektől. A buddhisták részaránya 74 százalék.

A buddhista nacionalista csoportok azzal vádolják a vallási kisebbséget, hogy aránytalanul nagy politikai és gazdasági befolyással rendelkezik az országban.

Az egykori brit gyarmat Ceylon 1948-ban lett független mint domínium, 1972-ben lett köztársaság és vette fel mai nevét. A tamil kisebbség és a szingaléz többség ellentétei 1983-ban polgárháborúhoz vezettek, amely csak 2009. május 17-én ért véget, a kormányhadsereg győzelmével. A harcok civil és katonai áldozatainak
számát 90 ezerre becsülik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.