Könnygázzal oszlattak Kairóban

Könnygázt is bevetett az egyiptomi rendőrség Kairóban a tüntetéseket korlátozó rendeletek ellen tiltakozó békés demonstrálókkal szemben.

2014. 06. 22. 15:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több ellenzéki csoport tagjai gyűltek össze szombat este a kairói elnöki palota előtt, hogy egy vitatott törvény elleni tiltakozásuknak adjanak hangot. A szóban forgó, tavaly ősszel hozott szabály lényegesen korlátozza a demonstrációk jogszerű megrendezésének lehetőségét, és szigorú előfeltételekhez és hatósági engedélyekhez köti őket. A vitatott törvény alkotmányos mivoltát jelenleg bíróság vizsgálja.

Szemtanúk szerint a tüntetőket először ismeretlenek támadták meg, kövekkel és üvegekkel dobálták őket, mielőtt a masszív erőket felvonultató rendvédelmisek beavatkoztak, és a tiltakozó akciót feloszlatták. Különböző források szerint legalább huszonkét ellenzékit vettek őrizetbe.

Az utóbbi hónapokban az említett törvény alapján számos olyan népszerű aktivistát ültettek rács mögé, aki a 2011 januárjában kirobbanó felkelés szervezőjeként jelentősen hozzájárult Hoszni Mubarak elnök több évtizedes autokratikus uralmának megdöntéséhez. Legutóbb június 11-én ítélt a kairói büntető törvényszék huszonöt aktivistát 15-15 év szabadságvesztésre engedély nélkül megrendezett demonstráció vádjával. Az elítéltek között van az egyiptomi fiatal ellenzék egyik legismertebb figurája, a 32 éves Alá Abdel-Fattáh is.

A Twitter közösségi oldalon számos hozzászóló szerint a szombati tüntetőkre támadó ismeretlenek is a rendőrséghez köthetők. Egyiptomi aktivisták az utóbbi években gyakran vádolták azzal a biztonsági erőket, hogy a békésen induló tiltakozó akciókat saját verőlegényeik bevetésével szítják véres összecsapásokká, így teremtve meg a beavatkozáshoz szükséges ürügyet.

Sajtójelentések szerint szombaton őrizetbe vettek több újságírót is, egyebek mellett két független egyiptomi napilap, az Al-Vatan, és az As-Surúk egy-egy munkatársát. A tüntetéssel egy időben a világ több fővárosában rendeztek tiltakozó akciókat, hogy így fejezzék ki szolidaritásukat a tüntetést korlátozó törvény alapján bebörtönzött aktivistákkal.

Az ellenzéki tüntetőkkel szembeni erőteljes rendőri fellépés egy nappal azelőtt történt, hogy Egyiptom egyik legfontosabb stratégiai partnere, az Egyesült Államok külügyminisztere Kairóba látogatott. A két ország közti viszony erősen lehűlt az iszlamista Mohamed Murszi elnök tavaly nyári megbuktatása óta.

Washington nem helyeselte az akkor még hadsereg-főparancsnokként szolgáló jelenlegi államfő, Abdel-Fattáh esz-Szíszi által levezényelt hatalomváltást, amelynek keretében a fegyveres erők eltávolították tisztségéből az arab ország első demokratikus úton megválasztott elnökét. Amerika ezenkívül számos alkalommal bírálta az egyiptomi hatóságok drasztikus lépéseit a politikai ellenzékkel szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.