A kantoni vámhivatal illetékese hétfői sajtóbeszámolók szerint közölte, hogy tavaly október óta 171 kábítószerrel kapcsolatos ügyben jártak el, és 91 gyanúsítottat vettek őrizetbe. Luo Jin-po elmondta, hogy 500 kilogramm heroint, kokaint és marihuánát semmisítettek meg. Mint kiderült, a csempészek újabban expressz levélben, csomagban juttatják célba az árut. Az idén leleplezett csempészügyek 71 százalékában alkalmazták ezt a módszert.
Északkelet-kínai jelentések szerint Csilin tartományban húsz gyanúsítottat fogtak el a napokban, akiknél 700 kilogramm feldolgozott marihuánát találtak. A banda 2013 óta működött, és lebukásáig több mint 2000 kilogramm kábítószert juttatott a piacra. A közép-kínai Hupej tartományban tizennyolc gyanúsítottat fogtak el, a hatóság 10 kilogramm metamfetamint zsákmányolt. Pekingben január és május között több mint ezer kábítószer-kereskedőt fogtak el, 40 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A rendőrség csaknem 2800 kábítószerfüggőt állított elő, 89 kilogramm drogot foglalt le. Az illetékesek elmondták, az elmúlt években az alacsony jövedelmű rétegekben, a vándormunkások, a külvárosban élők között is megnőtt a kábítószer-fogyasztók aránya.
Május végén a nyilvántartott kábítószerfüggők száma a hivatalos adatok szerint Pekingben elérte a 25 ezret. Az elmúlt években állítólag évente tíz százalékkal lettek többen.
Kínában a kábítószer birtoklását, kereskedelmét és csempészését rendkívül súlyosan büntetik. Két hete a keleti Santung tartomány Csingtao városában heten kaptak végrehajtandó halálbüntetést drogcsempészetért, három embert felfüggesztett halálbüntetésre ítéltek, ami lényegében életfogytig tartó szabadságvesztéssel egyenértékű. A legfőbb ügyészség hétfőn közreadott adatai szerint tavaly 122 524 embert vettek őrizetbe kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt, ami csaknem 22 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A tendencia megállítását a bűnüldöző szervek hatékonyabb működésétől, a büntetések szigorúságának fokozásától remélik.