Katainen május 5-én jelentette be, hogy meg akar válni mindkét funkciójától, és inkább az európai politika színpadán kívánja folytatni tevékenységét. Egyes vélemények szerint valóban esélye van szép karriert befutni az Európai Unióban, s akár arra is esélyesnek látják, hogy José Manuel Durao Barroso utódja legyen az Európai Bizottság élén.
A finn fővárostól mintegy száz kilométerre északra fekvő Lahtiban szombaton a párt 880 küldöttéből 500-an adták voksukat a 46 esztendős Alexander Stubbra. Két vetélytársa e választáson Paula Risikko szociális és egészségügyi, valamint Jan Vapaavuori ipari miniszter volt.
Katainen hétfőn készül benyújtani hivatalos lemondását Sauli Niinistö köztársasági elnöknek, utódja pedig a hónap végéig állítja össze az új kormány listáját. Stubbnak e tisztsége miatt le kell mondania európai parlamenti képviselői mandátumáról, és az otthoni nehéz gazdasági és szociális helyzet problémáinak hálátlan feladataival kell megbirkóznia. Ilyen körülmények között kell felkészítenie pártját a 2015 áprilisában esedékes parlamenti választásokra is.
Alexander Stubb mind hazájában, mind külföldön nagy népszerűségnek örvend, elsősorban liberális gazdaságpolitikai elképzeléseiről ismert, 2008 és 2011 között a külügyminiszteri posztot is betöltötte. Elkötelezett híve az európai integrációnak, és erőteljesen szorgalmazza az ország mielőbbi NATO-csatlakozását. E törekvését nehezíti, hogy országának 1340 kilométeres közös határa van Oroszországgal, amely határozottan szembehelyezkedik a NATO bővítésével.
A következő hónapokban a jelenlegi koalíció élén meg kell küzdenie a gazdasági nehézségekkel, a recesszióval, a hatalmas mértékű államadósság problémáival. A mostani parlamenti ciklusban a belpolitikai élet ráadásul a finn „mércéhez” viszonyítva meglehetősen zaklatott. Nemrég le kellett mondania Heidi Hautala zöldpárti fejlesztési miniszternek, és ugyancsak távoznia kellett posztjáról Jutta Urpilainen szociáldemokrata pénzügyminiszternek, aki kénytelen volt átadni miniszteri tisztségét is a párt új vezérének, Antti Rinnének. Ez utóbbi sokkal inkább a gazdaság élénkítésének a híve, semmint a szociális kiadások lefaragásának, s várhatóan Stubb is az ő elképzelését fogja felkarolni, vagyis módosítani fogja az eddigi, takarékosságra épülő gazdaságpolitikát.
Megfigyelők szerint nem lesz könnyű dolga egybehangolni a különféle politikai nézeteket a tarka színezetű kormánykoalícióban, amelyben a jobbközép Nemzeti Koalíciós Párttal együtt a szociáldemokraták, a zöldek, a kereszténydemokraták és a svéd „nemzeti érzelmű” erők egyaránt helyet foglalnak. Egyes megfigyelők még azt sem zárják ki, hogy a tervezettnél előbbre kell majd hozni a parlamenti választásokat.