Merénylet Belgiumban: nem adják ki a gyanúsítottat

A szükséges eljárást már elindították.

NT
2014. 06. 05. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Halasztást kérünk, hogy jobban felkészülhessünk” – mondta Apolin Pepiezep ügyvéd a versailles-i fellebbviteli bíróság előtt. „Szolidáris vagyok (az ügyvédemmel)” – mondta a 29 éves feltételezett merénylő, aki először jelent meg és szólalt meg a nyilvánosság előtt, amióta múlt pénteken a dél-franciaországi Marseille-ben egy rutinellenőrzés során a vámőrök letartóztatták. A középmagas, pár napos szakállt és fekete pulóvert viselő, nyugodtnak tűnő férfi meghallgatása során a rendőrség elitalakulatának tagjai is jelen voltak a teremben.

Nemmouche röviden, igennel és nemmel válaszolt a bíróság kérdéseire. Megerősítette, hogy nem járul hozzá kiadatásához a belgiumi hatóságoknak, valamint azt is, hogy francia–algériai kettős állampolgár. A visszautasítás nem akadályozza meg, csak késlelteti néhány héttel a gyanúsított átadását a belga hatóságoknak.

A meghallgatás alig tíz percig tartott, a férfit ezután visszavitték a fegyházba. Ügyvédje továbbra sem kívánt magáról a merényletről beszélni, s azt is tagadta, hogy Mehdi Nemmouche magára vállalta a merénylet elkövetését.

A belga határnál, az észak-franciaországi Roubaix-ban lakó 29 éves férfinál az előállításkor találtak egy Kalasnyikov gépfegyvert és egy töltött revolvert is. Ilyen fegyvereket használt a tettes a brüsszeli támadásban, amelyben meghalt egy izraeli házaspár, valamint a múzeum egy belga férfi alkalmazottja és egy önkéntes dolgozója, egy francia nő. A nyomozók a gyanúsított csomagjában egy fényképezőgépben egy negyven másodperces videofelvételt is találtak, amelyben egy hang, amely feltehetően Nemmouche-é, magára vállalja a merényletet.

A feltételezett merénylő az elmúlt években öt alkalommal töltött hosszabb-rövidebb időt rablásért francia börtönökben, ahol radikalizálódott, szabadulása után három héttel pedig 2013 elején Szíriába utazott, ahol több mint egy évet töltött a harcokban részt vevő iszlamista csoportoknál. Március 18-án érkezett vissza Európába, a frankfurti repülőtéren a német hatóságok ki is hallgatták, majd elengedték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.