Minden tizedik ember 65 év feletti

Az öregedő társadalom hatalmas gondokat okoz majd a következő években Kínában.

WA
2014. 06. 18. 14:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A polgári ügyek minisztériumának kedden kiadott statisztikái szerint a 132 milliót közelíti a 65 éves vagy annál idősebb lakosok száma, ez a teljes lakosságnak csaknem a 10 százaléka. A tárca jelentése szerint a 60 évnél idősebbek száma tavaly év végén a 200 milliót is meghaladta, vagyis a teljes lakosság 15 százaléka tartozott táborukba, számuk 2025-re 300 milliónál is több lesz, 2050-re pedig az összes lakos csaknem egyharmada 60 év feletti lesz majd.

Az elöregedő társadalommal járó következményekre a demográfusok már évekkel ezelőtt felhívták a figyelmet, s azt a Kína előtt álló legnagyobb kihívások között említik.

Az öregedő társadalom hosszú távon komoly munkaerőhiányhoz vezethet, ez egyes iparágakban már ma is érezhető probléma, a kelet-ázsiai országban második éve csökken a munkaképes korú lakosság aránya. Az emberhiány a termelékenységre gyakorolt negatív hatása mellett a béreket is felfelé hajtja, az emelkedés egyes ágazatokban 10-15 százalékot is kitett 2013-ban. Az idősek arányának ugrásszerű növekedése ezen kívül hatalmas terhet ró a társadalombiztosítási és nyugdíjrendszerre, ezzel pedig az ország költségvetésére.

A fiatalok számának emelésére a kínai kormány tavaly év végén jelentette be az eredeti formájában családonként egy gyermeket engedélyező egykepolitika lazítását, melyet az ország több tartományában idén már be is vezettek. A kormány a nyugdíjkorhatár kitolásával „nyerne időt” magának. A tervek szerint a nőknek a jövőben 55 helyett 60 éves, a férfiaknak 60 helyett 65 éves kortól járna nyugdíjazás. A közvélemény-kutatások szerint ugyanakkor a tervet a válaszadók több mint 95 százaléka ellenzi, mondván az irracionálisan magas, s fizikailag nem lennének képesek ilyen sok éven át dolgozni.

A demográfiai kihívások kezelését a márciusban hatalomba lépett új kínai vezetés előtt álló egyik legnagyobb feladatként emlegetik a szakértők, akik arra is figyelmeztetnek: a kérdésre gyorsan kell megoldást keresni, a bevezetés és valós hatása ugyanis további évekbe telhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.