Obama hírszerzési információkkal és tanácsadókkal kívánja segíteni az iraki hadsereget – írta szerdai számában a The Wall Street Journal. Az elnök emellett erőfeszítéseket kíván tenni az ország megosztottságának áthidalása, valamint a regionális szövetségesek támogatásának elnyerése érdekében. A lap szerint Barack Obama az új, átfogó kormányzati megközelítésről szerdán tájékoztatja a kongresszus demokrata és republikánus párti vezetőit.
Az indoklás szerint az elnök azért tekint el az azonnali légicsapásoktól, mert az amerikai haderőnek nincs elegendő információja ahhoz, hogy olyan csapásokat mérjen célpontokra, amelyekkel meg tudná változtatni a harctéri események menetét. Hivatalos források szerint az átfogó megközelítés segít megoldást találni a szunnita lázadást és az iraki fegyveres erők összeomlását kiváltó okokra.
Bagdad hivatalosan azt kérte az Egyesült Államoktól, hogy nyújtson légi támogatást az utóbbi napokban előretörő dzsihádisták ellen – jelentette be szerdán Hosjar Zebari iraki külügyminiszter. Washingtonban megerősítették a kérést. „Irak a két ország közötti biztonsági megállapodás értelmében hivatalosan Washington segítségét kérte abban, hogy mérjen légicsapásokat a terrorista csoportokra” – mondta dzsiddai sajtótájékoztatóján a tárcavezető.
Az Egyesült Államok hétfőn bejelentette, hogy az amerikai nagykövetség kiürítésének esetére 550 tengerészgyalogossal és CV-22 Osprey típusú billenő rotoros repülőgépekkel a fedélzetén megérkezett a Perzsa-(Arab-)öbölbe a Mesa Verde partra szállító hajó.
Az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű szélsőséges iszlamista szervezet az utóbbi napokban egy villámhadjáratban elfoglalt több fontos várost, köztük Moszult, és bejelentette, hogy Bagdad ellen vonul.
Martin Dempsey tábornok, az amerikai vezérkari főnökök parancsnoka egy szerda reggeli szenátusi meghallgatáson Washingtonban megerősítette, hogy az iraki kormány katonai légi segítséget kért az Egyesült Államoktól – jelentette a BBC.
A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) rendkívüli miniszteri értekezletet hívhat össze abban az esetben, ha az iraki válság annyira elmélyül, hogy már befolyásolja az ország olajkivitelét. Az OPEC egy hete szerdán Bécsben befejeződött miniszteri ülésén a napi 30 millió hordós termelési kvóta öt hónapos fenntartásáról döntöttek.