Akár több százan is meghalhattak az elmúlt napokban az iraki Moszulban, a várost elfoglaló iszlamista fegyveresek és a kormányhadsereg hadműveleteiben – közölte pénteken Genfben az ENSZ emberi jogi illetékese.
Navi Pillay emberi jogi biztos szóvivője, Rupert Colville elmondta, hogy az irodájukhoz eljutott jelentések szerint az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű szunnita szélsőséges csoport harcosai civileket is meggyilkoltak, és a hadsereg is bombázott polgári célpontokat.
A dzsihádista fegyveresek Bagdad felé nyomulnak, miután elfoglalták az észak-iraki Moszult, Ninive és – a részben kurd ellenőrzés alá került – Kirkuk tartományokat, Tikrítet és Szaláheddín tartomány más területeit, valamint keleten Dijála kormányzóságot. Navi Pillay aggodalmának adott hangot az önkényes kivégzések miatt. Megállapítása szerint az emberi jogi helyzet drámaian romlott Irakban.
Az iraki kormányt hibáztatta a szélsőséges szunnita lázadók előrenyomulásáért a szaúd-arábiai hírszerzés volt főnöke. Turki al-Fejszál herceg szerint Irak el-Anbár nevű tartománya már egy ideje forrongott, de a kormány nem csupán tétlenkedett, hanem egyes esetekben maga is hozzájárult ahhoz, hogy minden a feje tetejére álljon. Szerinte az ILIÁ önmagában nem tűnik elég erősnek ahhoz, hogy elérje, amit elért, hiszen a sajtóból úgy tűnik, hogy nincs több, mint 1500-3000 harcosa.
Az ENSZ beszámolója szerint a Moszult lerohanó iszlamisták áldozatai között van 17, a rendőrségnek dolgozó civil. Négy nő öngyilkosságot követett el, miután erőszakot tettek rajtuk. Tizenhat grúz állampolgárt elraboltak. A fegyveresek kiszabadították a börtönökből fogva tartott társaikat, akik ezután bosszúhadjáratot indítottak a városban azok ellen, akiknek szerepük volt az elfogásukban.
A jelentések szerint ugyanakkor a hadsereg is követett el túlkapásokat: akár harmincan is meghalhattak, amikor június 6-án és 8-án polgári célpontokat bombáztak.
Ugyancsak pénteken számolt be a világszervezet arról, hogy idén már nyolcszázezren váltak menekültté Irakban a hadsereg és különböző fegyveres csoportok között dúló harcok miatt.
Három irányból nyomultak a dzsihádisták az iraki főváros felé, miután a keleti Dijála tartomány egy része is az ellenőrzésük alá került. Az Egyesült Államok beavatkozást tervez, az amerikai cégek menekítik alkalmazottaikat.
Az ILIÁ harcosai pénteken már csak mintegy száz kilométerre voltak Bagdadtól. Nyugati irányból el-Anbár, északról Szaláheddín, keletről pedig Dijála tartomány felől hatolnak előre a főváros felé.
Az iraki hadseregben kitört általános fejetlenséget kihasználva a szélsőséges iszlamisták ezrei elfoglalták az észak-iraki Moszult és Ninive tartományt, Tikrítet és Szaláheddín tartomány más területeit, valamint a kelet-iraki Dijála és az észak-iraki Kirkuk kormányzóságok egyes szektorait. Január óta a kezükön van a Bagdadtól 60 kilométerre nyugatra fekvő Fallúdzsa is.
Iraki illetékesek szerint péntek reggel összecsapások voltak az iraki hadsereg és a lázadók között, akik miután bevonultak Dijálába, megpróbálták elfoglalni a tartomány székhelyét, a Bagdadtól 60 kilométerre fekvő Baakúbát.
A síita vezetésű kormányzat és az iraki hadsereg tehetetlensége láttán Barack Obama amerikai elnök közölte: nemzetbiztonsági szakemberei „minden megoldást" tanulmányoznak, beleértve az iraki beavatkozást is.
Egy amerikai illetékes szerint lehetséges, hogy pilóta nélküli repülőgépekkel légicsapásokat hajtanak végre; közben az amerikai cégek menekülnek az országból.
Az iraki fejlemények az Egyesült Államok és európai szövetségesei érdekeit fenyegetik – mondta pénteken Londonban az amerikai külügyminiszter. John Kerry úgy fogalmazott: „kellő időben meghozott döntésekre” számít Barack Obama amerikai elnök részéről, tekintettel az iraki helyzet súlyosságára. Kerry nem részletezte az általa várt döntéseket, elmondta ugyanakkor, hogy az Egyesült Államok már tett „néhány azonnali lépést”. Ezek között említette az iraki kormánynak nyújtott, fokozott légi felderítési támogatást.
Az iraki hadsereg elleni harcra szólította fel a népet az ország egyik legbefolyásosabb szunnita hitszónoka, Abdul Malik asz-Szaadi sejk. Az al-Iszlámiún (iszlamisták) című weboldalon csütörtökön megjelent felhívásban Asz-Szaadi kijelentette, hogy a Núri al-Máliki síita miniszterelnök csapatai ellen küzdő szunnita csoportok „a vallás és a haza védelmezői”. Mohamed próféta egyik kinyilatkoztatására hivatkozva hangsúlyozta, hogy akik a harcokban életüket vesztik, mártírokként dicsőülnek meg, az ellenség ezzel szemben egyenesen a pokolba jut.