Ukrajna gyászba borult

A keleti országrész kivételével nemzeti gyásznapot tartottak Ukrajnában a szombaton elhunyt 49 katona halála miatt.

PR
2014. 06. 15. 19:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kijevben, a Függetlenség terén (Majdan) több ezer gyászoló gyűlt össze, és lehajtott fővel, egy percig tartó csendben emlékezett meg az elhunytakról, akikért megkondították a templomok harangjait is. A téren egy ortodox pap misézett egy emelvényen, amelyet fekete maszkos, terepszínű ruhás férfiak vettek körül.

„Kétségbe vagyok esve, ez árulás, nem tudom, miként segíthetnék” – mondta egy ötvenes éveiben járó mérnök a brit hírügynökség tudósítójának. Egy koreográfus nő arra panaszkodott, hogy nagyon nyugtalan, és azt mondta, hogy elsiratja a halott katonákat, és imádkozik értük.

A Majdanon és a környékén februárban több mint száz tüntető vesztette életét az összecsapásokban, mire sikerült megdönteni Viktor Janukovics elnök uralmát. A téren emlékműveket emeltek, és néhány tüntető még mindig ott táborozik a szélein, aggódva a törékeny béke és amiatt, hogy milyen irányba halad az ország.

Ukrajnának új, Európa-párti vezetése van, és Petro Porosenko új elnök intenzívebbé tette a katonai hadjáratot a keleti országrészben, és egy orosz megbízottal is tárgyalt a béke helyreállítása érdekében.

Vlagyimir Putyin orosz elnök az állami cégek munkatársainak nyaraltatásával igyekszik elkerülni az idegenforgalmi ágazat összeomlását az Ukrajnától elcsatolt Krím félszigeten – írta a Focus című német hírmagazin vasárnap megjelent számában.

 

Vlagyimir Putyin az állami turisztikai hivatalon keresztül kezdeményezte a Krím támogatását célzó akciót.

 

A Krímbe eddig évente nagyjából 8 millió turista látogatott el, háromnegyedük ukrán volt. A félsziget elcsatolása óta az ukrán vendégek elmaradnak, ami súlyos válsággal fenyegeti az idegenforgalmi ágazatot.

Azt ígérte, hogy kemény választ ad a repülőgép lelövésére. Ezt egyesek szükségesnek tartják a szeparatisták leveréséhez, mások viszont attól félnek, hogy totális háború tör ki a tankokkal felfegyverkezett lázadókkal. Kijev és Washington azt állítja, hogy a harckocsik Oroszországból érkeztek, de Moszkva tagadja, hogy támogatná a szeparatistákat.

A leszálláshoz készülő katonai repülőgép lelövése Luhanszk repülőterén nagyobb veszteséget okozott, mint bármely korábbi incidens a konfliktus kezdete óta. Növelte a feszültséget Kijev és Moszkva között, miközben arról próbálnak megegyezni, hogy mennyit fizessen Ukrajna az orosz földgázért. 1,95 milliárd dollár kifizetésének a határideje hétfőn lejár, és akkor megszűnik a gáz szállítása, s emiatt megszakadhat az áramlása Európa többi része felé.

Kelet-Ukrajnában figyelmen kívül hagyták a nemzeti gyásznapról szóló elnöki rendeletet, és nem emlékeztek meg az elesettekről. „Mindennap gyászolhatjuk a gyerekeinket és az egyszerű állampolgárokat, akik az ukránok miatt haltak meg” – jelentette ki az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság egyik szóvivője, hozzátéve, hogy ha nem sértették volna meg a köztársaság légterét, akkor a katonák nem haltak volna meg.

„Háborút akartak, hát itt van nekik. A háború áldozatokkal jár, ezzel szembe kell nézniük” – mondta egy asszony a tudósítónak. Egy fiatalember szerint a gép lelövése jogos katonai győzelem. „Mi csak az elismerésünket kértük Kijevtől, de helyette gyilkosokat küldtek” – érvelt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.