„A civil áldozatok száma Gázában túlságosan nagy” – mondta Washingtonban Steve Warren ezredes, a Pentagon szóvivője. Szerinte itt az ideje, hogy az izraeliek megfeleljenek azoknak a nyilvánosan hangoztatott követelményeknek, amelyeket saját maguk állítottak fel a civilek életének védelmét illetően.
Gázai tisztségviselők szerint a Gázai övezetben eddig több mint 1400 palesztin vesztette életét, többségük civil volt. Az izraeli oldalon a hivatalos összesítés szerint 56 katona és három civil halt meg.
Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője csütörtökön kijelentette, aligha kétséges, hogy az izraeli hadsereg ágyúzta a gázai ENSZ-iskolát. A szóvivő a támadást „teljesen elfogadhatatlannak és teljesen védhetetlennek” nevezte, és szintén azt sürgette Izraeltől, hogy tegyen többet az ártatlan gázai civilek megóvása érdekében.
John Kerry korábban is fegyvernyugvást sürgetett: „Az Egyesült Államok továbbra is reméli, hogy elérhető egy tűzszünet, s minél előbb megtörténik, annál jobb lesz, mert szükség van a kérdések végleges, reményt keltő rendezését lehetővé tévő tárgyalások megkezdésére”.
Eközben megegyezés született egy péntek reggel kezdődő 72 órás humanitárius tűzszünetről – jelentette be közös közleményben Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár és az indiai látogatáson tartózkodó John Kerry amerikai külügyminiszter csütörtökön. A fegyvernyugvás helyi idő szerint pénteken 8 órakor lép életbe. Ban Ki Mun és John Kerry az addig hátralévő órákban is önmérsékletre szólította fel a július 8-án kiújult harcokban szemben álló feleket, és szorgalmazta, hogy egyikük se szegje meg a tűzszünetet, amelyet kritikusan fontosnak neveztek az övezet civil lakossága számára, hogy fellélegezhessenek az erőszak alól.
Az ENSZ BT korábban azt szorgalmazta, hogy a Gázában harcoló felek kössenek olyan tűzszünetet, amely elvezethet a tartós békéhez Izrael és a palesztinok között. A nap folyamán egyébként az ENSZ emberi jogi főbiztosa elmondta: mind Izrael, mind a Hamász megsérti a nemzetközi humanitárius jogot, vagyis háborús bűnt követ el azzal, hogy sűrűn lakott területeken rakétákkal támad, vagy oda ilyen fegyvereket telepít.
Korábban az izraeli kormány biztonsági kabinetje öt órán át tartó szerdai ülésén egyhangúlag döntött amellett, hogy a hadsereg folytatja a Hamász palesztin szervezethez tartozó „terrorista célpontok” elleni támadásokat, és a palesztin fegyveresek által a Gázai övezet és Izrael határvonala alatt ásott alagutak „semlegesítését”, amely egy izraeli tábornok szerint már csak „napok kérdése”.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök kormánya ülésének kezdetén ezzel kapcsolatban akkor még kijelentette, hogy nem fogad el olyan tűzszünetet, amely megakadályozza a Hamász alagútjainak felszámolását. A kormányfő közölte, a hadsereg teljes erővel folytatja harcait és semlegesíti a gázai alagutakat.
Az izraeli légierő csütörtök reggel egy mecsetet támadott a Gázai övezet északi részén, a Dzsabalíja menekülttáborban, és a becsapódó bomba repeszei megsebesítettek 15 palesztint egy közelben lévő iskolaépületben, amelyet az ENSZ palesztin menekültekért felelős szervezete, az UNRWA tart fenn. A sebesültek közül kettőnek súlyos az állapota.