Izraeli hadművelet: fenyeget a Hamász

Folytatódik a Gázai övezet ellen indított izraeli szárazföldi offenzíva. Elesett az első izraeli katona.

WL
2014. 07. 18. 5:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már 13 halálos áldozata van az izraeli hadsereg csütörtök éjjel indított gázai övezeti szárazföldi offenzívájának, így a július 8-án kirobbant gázai konfliktusban már 258 palesztin vesztette életét. Péntek hajnalban egy izraeli katona is meghalt a támadásban. A palesztin sebesültek száma 1770, többségük civil – közölték a palesztin mentők.

Megsebesült két izraeli katona is az összetűzésekben. A hadsereg szóvivője a katonai rádióban közölte, hogy az elesett katona halálának körülményei nem egyértelműek.

Az izraeli hadsereg szóvivője közölte, hogy a szárazföldi hadművelet korlátozott lesz, és csak meghatározott célpontokat érint majd az övezet északi, déli és keleti részében. Az offenzíva célja megsemmisíteni a Hamász iszlamista szervezet infrastruktúráját.

Benjamin Netanjahu kormánya csütörtök éjjel további 18 ezer tartalékos mozgósítását hagyta jóvá, ezzel a hadsereg tájékoztatása szerint 60 ezerre nőtt a bevethető katonák száma.

Az izraeli miniszterelnök csütörtök este adott parancsot a hadseregnek, hogy szárazföldi hadműveletet kezdjen a Gázai övezetben.

Az Erős Szikla nevű hadművelet szárazföldi kiterjesztéséről egyhangúlag határozott a biztonsági kabinet. Kulcsszerepet játszott a hajnali merényletkísérlet Szufa kibuc mellett, ahol 13 fegyveres hamászos izraeli területre hatolt egy föld alatti alagúton keresztül.

A hadművelet kiterjesztésének „a kormány által meghatározott célja egy olyan valóság létrehozása, amelyben az izraeli lakosok biztonságban élhetnek terror nélkül, valamint jelentős csapás mérése a Hamász terror-infrastruktúrájára” – áll az izraeli hadsereg közleményében.

Washington helyi idő szerint csütörtökön bírálta Izraelt, mondván: nem tett meg mindent azért, hogy elejét vegye annak, civil áldozatai is legyenek a konfliktusnak. Az amerikai külügyminisztérium – a szerdán megölt négy palesztin gyerekre utalva – úgy fogalmazott, az áldozatok magas száma „mélyen elszomorító”. Csütörtökön további három gyerek halt meg Gázában.

A tárca szóvivője, Jen Psaki ugyanakkor bírálta az övezetet uraló Hamász iszlamista szervezetet is, amely szerinte csak elnyújtja az újabb erőszakhullámot, amelyben már így is több mint 230 palesztin és egy izraeli lelte halálát.

A francia külügyminiszter csütörtök éjjel aggasztónak nevezte, hogy Izrael szárazföldi hadműveletet indított, és felszólította Izraelt, hogy tanúsítsa a lehető legnagyobb önmérsékletet. Laurent Fabius – aki pénteken Kairóban találkozik Mahmúd Abbász palesztin elnökkel és amerikai kollégájával, John Kerryvel, hogy tartós tűzszünet elősegítéséről tárgyaljanak – hangsúlyozta, hogy rendkívül fontos a civilek védelme és annak megakadályozása, hogy újabb áldozatok legyenek.

Sajnálkozott a szárazföldi offenzíva miatt az ENSZ-főtitkár is. Ban Ki Mun sürgette Izraelt, tegyen sokkal többet azért, hogy ne legyenek civil áldozatok. „Sajnálom, hogy egy már eddig is veszélyes konfliktus tovább súlyosbodott” – fogalmazott New Yorkban. Megjegyezte, hogy a válságot nem lehet katonai úton rendezni.

A Hamász iszlamista szervezet politikai szárnyának legfőbb vezetője szerint bukásra van ítélve az izraeli hadsereg csütörtök éjjel indított szárazföldi hadművelete a Gázai övezetben, míg Mahmúd Abbász palesztin elnök úgy fogalmazott, hogy az offenzíva csak tovább növeli a vérontást.

A Katarban élő Háled Mesaal az AFP francia hírügynökségnek azt mondta, amit az izraeli hadseregnek nem sikerült a légi csapásai és a tenger felől indított támadásai révén elérni, azt a szárazföldön sem fogja tudni, és a hadművelet bukásra van ítélve.

Mesaal úgy fogalmazott, követeléseik egyértelműek: Izrael vessen véget a palesztin nép elleni agressziónak és kollektív büntetésüknek mind a Gázai övezetben, mind pedig Ciszjordániában, és szüntessék be az övezet támadását.

A Hamász-vezető szerint a problémák legfőbb forrása az izraeli megszállás és a telepek bővítése. Mesaal felszólította a nemzetközi közösséget, vállaljon felelősséget, hogy véget érjen az izraeli terror, s így szabaddá válhasson a palesztin nép.

A Hamász iszlamista szervezet csütörtök éjjel azzal fenyegetőzött, hogy „irtózatos következményei” lesznek az izraeli hadsereg szárazföldi hadműveletének a Gázai övezetben.

A szervezet szóvivője úgy fogalmazott, hogy a szárazföldi hadművelet nem ijeszti meg sem a Hamászt, sem a palesztinokat. Szami Abu Szuhri egyúttal figyelmeztette Benjamin Netanjahu izraeli kormányfőt, hogy „irtózatos következményei” lesznek ennek az „ostoba cselekedetnek”. A szóvivő azt mondta, Izrael a tűzzel játszik, és készüljön a vereségre.

Fauzi Barhúm, a Hamász egyik vezetője szerint Izrael nagyon drágán meg fogja fizetni annak az árát, hogy úgy döntött, szárazföldi hadműveletet kezd.

Az amerikai külügyminiszter a Gázai övezetben élő civilek védelmére szólította fel Benjamin Netanjahut az izraeli kormányfővel folytatott telefonbeszélgetésén, amelynek során azt is szorgalmazta, hogy az izraeli hadsereg az övezetet uraló Hamász iszlamista szervezet által a határon ásott alagutak elleni célzott akciókat hajtson végre péntek éjjel indított szárazföldi hadműveletében.

John Kerry a washingtoni külügyminisztérium tájékoztatása szerint hangsúlyozta: el kell kerülni, hogy a helyzet tovább súlyosbodjon, és a lehető leghamarabb fel kell újítani a 2012-es fegyverszünetet.

Netanjahu a beszélgetés során kijelentette, hogy az alagutak „közvetlen veszélyt” jelentenek az izraeliekre.

Az amerikai diplomácia vezetője nyomatékosította, hogy Izraelnek joga van megvédeni magát, az alagutak pedig terrorista fenyegetés forrásai. Az Egyesült Államokat ugyanakkor mindkét oldalon aggódik a civilek biztonságáért. Kerry megjegyezte, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy ne legyenek polgári áldozatok.

Számeh Sukri egyiptomi külügyminiszter egy csütörtökön tett kijelentésében a Hamász szélsőséges palesztin szervezetet okolta az utóbbi napok gázai áldozatai miatt – jelentette a MENA egyiptomi hírügynökség.

„Legalább negyven palesztin lelket mentett volna meg a Hamász, ha elfogadta volna az egyiptomi kezdeményezést” – közölte Sukri egy böjttörő vacsorán, amelyet a külügyminisztérium adott egyiptomi szerkesztőknek a ramadán alkalmából. A diplomácia vezetője az Egyiptom által hétfőn tett tűzszüneti javaslatra célzott, amelyet Izrael mellett Mahmúd Abbász palesztin elnök is elfogadott.

A Gázai övezetet uraló Hamász elutasította a tervet, mondván, hogy az nem veszi figyelembe a szervezet által megszabott feltételeket. Az iszlamisták azt is sérelmezték, hogy Kairó őket megkerülve folytatott tárgyalásokat az azonnali fegyvernyugvást célzó kezdeményezésről, s őket hivatalos úton nem is értesítette. Ez utóbbi állítást Sukri egy korábbi nyilatkozatában valótlannak minősítette.

Csütörtökön magas rangú palesztin és izraeli tisztségviselők érkeztek Kairóba, hogy a gázai tűzszünet feltételeiről közvetett tárgyalásokat folytassanak. Abbász és a palesztin egységkormány külügyminisztere, Rijád al-Máliki mellett a Hamász politikai szárnyának több vezetője is az egyiptomi fővárosban tartózkodott. Az izraeli delegáció tagjai között volt a Shín Bet belbiztonsági szervezet feje és a védelmi minisztérium biztonságpolitikai szárnyának elöljárója is.

A palesztin elnök Kairóban úgy fogalmazott, a szárazföldi hadművelet csak tovább növeli a vérontást, és megnehezíti, hogy véget vessenek a konfliktusnak az enklávéban. „Izraelnek be kell szüntetnie szárazföldi hadműveleteit Gázában” – idézte Mahmúd Abbászt a MENA egyiptomi hírügynökség pénteken.

Abbász és az egyiptomiak megállapodtak abban, hogy mindenekelőtt tűzszünetnek kell életbe lépnie, s hosszú távú megoldást irányzó tárgyalásokat csak azután folytatnának a szemben álló felek. A Hamász azonban ezzel nem értett egyet, s az iszlamisták kijelentették, hogy nem lesz fegyverszünet addig, amíg Izrael nem teljesíti a szervezet feltételeit. Ezek között szerepel a Gázai övezet blokádjának feloldása és több tucat palesztin fogoly szabadon engedése.

A kairói tárgyalások végül nem vezettek célra, és Izrael a késő esti órákban megindította szárazföldi hadműveletét az övezetben. Számi Abu Zuhri, a Hamász szóvivője a BBC arab nyelvű adásának nyilatkozva „ostoba hadműveletnek” nevezte az izraeli offenzívát, s kijelentette, hogy nem fog sikerülni a gázaiak megfélemlítése, akik szilárd álláspontját minden támadás tovább erősíti.

Egyes egyiptomi szakértők szerint a tűzszüneti kezdeményezés megbukása mögött Katar áll, amely mindent elkövet azért, hogy az észak-afrikai ország térségbeli politikai jelentőségét csökkentse. Katar és Kairó között megromlott a viszony, amióta az egyiptomi hadsereg tavaly nyáron megbuktatta az iszlamista Mohamed Murszi elnököt.

A Murszi mögött álló Muzulmán Testvériség mozgalmat támogató Katar menedéket nyújt a Hamász egyes vezetőinek is. Katari hivatalos források szerint az olajban gazdag öböl menti állam 500 millió dolláros segélyt ajánlott fel a gázaiaknak, s csütörtökön jelezte, hogy átvenné Kairó közvetítő szerepét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.