A hadműveletek újraindítása óta heves harcokról érkeztek jelentések több kelet-ukrajnai településről; az összecsapásoknak halálos áldozatai és sebesültjei is vannak. Petro Porosenko ukrán elnök hétfőn este bejelentette: leállítják a tíz napja meghirdetett egyoldalú tűzszünetet.
Az ukrán elnök egyébként éjszaka telefonon arról biztosította Angela Merkelt, hogy Kijev továbbra sem zárkózik el a kelet-ukrajnai helyzet megoldását célzó politikai párbeszédtől. Porosenko arról tájékoztatta a német kancellárt, hogy továbbra is érdekelt a kelet-ukrajnai helyzet politikai megoldásában; az elnök beszélt John Kerry amerikai külügyminiszterrel és Francois Hollande francia államfővel is.
A hadsereg minden ponton támadást indított a szakadárok állásai ellen, mindenütt légi- és tüzérségi csapást mér a „terroristák” állásaira és gyülekezési helyeire – írta Facebook-oldalán a szakértő. Heves tűzpárbaj volt Donyeckben, a hadsereg Kramatorszk központját pedig tüzérséggel lőtte. A városban kedd reggel találat ért egy iránytaxit, négy ember meghalt, öten megsebesültek. A Donyeck megyei Kosztyantinyivka város szakadárjai egy második világháborús harckocsival támadtak a reguláris erők állásaira Uljanyivka falunál, itt az ukrán reguláris erők legalább három tagja meghalt, három pedig megsebesült. A szakadárok vasúti síneket is robbantottak.
A líbiai, iraki és szíriai helyzethez hasonlította az ukrán válságot Vlagyimir Putyin, és az orosz nagykövetek moszkvai értekezletén közölte, hogy az ilyen „fertőzések ellen Európában egyfajta védőhálót” kell kialakítani.
Az orosz államfő a keddi tanácskozáson felszólalva azt mondta, hogy a veszély különösen a volt Szovjetunió egykori tagköztársaságait fenyegeti, mivel azok még sem politikai, sem gazdasági szempontból nem álltak a talpukra.
Putyin szerint az, ami Ukrajnában történt, a világban évek óta zajló negatív folyamatok kicsúcsosodása, valamint az Oroszország elszigetelését célzó politika eredménye. Az orosz külpolitika ugyanakkor abból indul ki, hogy a világméretű és regionális problémákat nem összeütközések, hanem együttműködés, kompromisszumkeresés révén kell megoldani – hangsúlyozta az elnök, Oroszországot a világbéke védelmezőjeként jellemezve.
Putyin: Nem kell gázipari szakembernek lenni
Nem létezik és nem is létezhet visszafordított gázszállítás Nyugat-Európából Ukrajnába, amely másképp jut az orosz földgázhoz – közölte Vlagyimir Putyin az orosz nagykövetek hétfői moszkvai értekezletén.
Az elnök szerint nem kell ahhoz gázipari szakembernek lenni, hogy megértsék, lehetetlen a gázvezetékben visszafordítani a gázt. Azzal vádolta meg Kijevet, hogy „valamit ott összekotyvasztottak egyes partnereikkel, valójában a mi gázunkat valamelyik nyugati partnertől kapják és neki fizetik ki, és nem jutnak hozzá ahhoz a gázmennyiséghez (amit Ukrajna a kap)”. Putyin közölte, hogy Moszkvában „mindent látnak”, de most semmilyen lépést nem tesznek, hogy ne mélyítsék el a problémát.
A Gazprom június 16. óta nem szállít földgázt Ukrajnának, amely nem térítette meg a mintegy 4,5 milliárd dolláros gázadósságát és nem fizetett a júniusi mennyiségért sem.
Alekszij Dmitraskovszkij, a fegyveres szakadárok ellen indított, Kijevben terrorellenesnek nevezett művelet katonai szóvivője az Ukrajinszka Pravda című hírportálnak elmondta, hogy a szakadárok folyosó létrehozását kérik a hadseregtől, hogy elhagyhassák a körbezárt körzeteket. „Átengedjük, ellenőrizzük és elengedjük őket” – mondta. Dmitraskovszkij azt is közölte, hogy a Donyec-medencei szakadárok csoportosan állnak át a hadsereg oldalára.
A kijevi vezetést kívülről befolyásolhatták, hogy ne hosszabbítsa meg a kelet-ukrajnai tűzszünetet – vélték az orosz külügyminisztériumban kedden. A tárca nem nevezte meg, milyen befolyásra gondolt, de Washington nyomásgyakorlására utalhatott, amikor közölte: „az a benyomásunk, hogy Kijev álláspontjának megváltozása ( ) nem mehetett volna végbe külső befolyásolás nélkül, a vezető európai uniós tagállamok álláspontja ellenében”. Az orosz külügy arra szólított fel, hogy „ne váltsák aprópénzre Ukrajnát a geopolitikai játszmákban”, és ne késztessék arra Kijevet, hogy „bűnös módon erőszakkal nyomja el a tiltakozást”.
Ukrajnában céltudatosan likvidálják a sajtó képviselőit – jelentette ki Vlagyimir Putyin kedden az orosz külügyminisztériumban zajló nagyköveti értekezleten. „Ki tart az elfogulatlan információtól? Láthatóan csak azok, akik elkövetik a bűncselekményeket” – állapította meg az orosz államfő a magas rangú diplomaták előtt mondott beszédében.
Délkelet-Ukrajnában a múlt hónapban három orosz tévés halt meg, amikor a fegyveres összecsapások különböző helyszínein lövések érték őket. A legújabb áldozat a Pervij Kanal állami televízió operatőre, aki hétfőre virradóra halt bele egy haslövésbe. Kedden az orosz REN televízió két munkatársa sebesült meg egy ukrajnai határátkelőnél, ahol arról akartak forgatni, hogyan keresik a délkelet-ukrajnai „felkelők” a rájuk lövöldözőket.
Álarcot viselő fegyveresek a hét végén megtámadták Szerhij Kiricsenko tiszteletbeli magyar konzult, a helyi kereskedelmi és iparkamara elnökét a kelet-ukrajnai Luhanszk megyében – írták ukrán hírportálok. Luhanszk városában az automata fegyverekkel felszerelt terepruhás támadók vasárnap este 8 órakor megállították Kiricsenko Audi típusú gépkocsiját, kirángatták belőle a diplomatát, puskatussal fejbe vágták, majd elhajtottak a kocsival. A fegyveresek állítólag közölték a konzullal, hogy a „háborús időszak törvénye” alapján elkobozzák a személyautót. Elvitték a diplomata személyes tárgyait, köztük a diplomatakártyáját is. Kiricsenko nem szenvedett súlyos sérülést, állapota kielégítő.
Az Argumentua.com híroldal úgy számolt be az esetről, hogy „terroristák” támadtak a luhanszki kereskedelmi és iparkamara elnökére, akit megvertek. A portál a kamara tájékoztatása alapján arról írt, hogy az ügyet jelentették a rendőrségnek és az önhatalmúlag kikiáltott „luhanszki népköztársaság képviselőinek”, de egyelőre nem akadtak a támadók nyomára. Az ukrán hírportálok tudósítása szerint Szerhij Kiricsenko volt a május 22-i luhanszki vállalkozói konferencia egyik szervezője. A konferencián beválasztották abba az egyeztető csoportba, amelynek az a feladata, hogy a luhanszki népköztársaság vezetésével tárgyaljon az üzleti élet és a vállalkozók védelméről a jelenlegi nehéz időszakban.
Az ukrán hadsereg visszafoglalt egy határátkelőhelyet az oroszbarát felkelőktől a kelet-ukrajnai Luhanszk megyében – jelentette be kedden Petro Porosenko ukrán elnök. Az elnöki hivatal által kiadott sajtóközleményben az államfő által hétfő éjszaka bejelentett „terrorellenes művelet első sikerének” nevezték az akciót. Az ukrán elnök gratulált a katonáknak és a határőröknek, akik átvették az ellenőrzést a szeparatisták által korábban elfoglalt határállomás felett.
A tájékoztatás szerint a hadsereg egységei aknamentesítették a környező területet, amelynek során tizenöt robbanószerkezetet hatástalanítottak a létesítményhez vezető utak mentén, húsz másikat pedig az átkelőhely területén. Azt nem tudni egyelőre, hogy voltak-e összecsapások a kormányerők és a Moszkva-párti lázadók között.
A határátkelőhely újból a megszokott rend szerint működik. A hadsereg egyik fő célja, hogy átvegye az ellenőrzést az orosz-ukrán határ teljes szakasza felett, és ezáltal megakadályozhassa, hogy fegyveresek jussanak át Oroszországból Ukrajnába.
Az oroszbarát kelet-ukrajnai szakadárok kétségkívül Moszkva által szállított fegyverekkel lőttek le egy ukrán katonai szállítógépet – közölte korábban Philip Breedlove, a NATO európai erőinek főparancsnoka. A lelőtt ukrán gépen 47 ember veszítette életét.