Félnek a britek, odacsapnának az iszlamistáknak

Terrorakcióktól rettegnek, légi csapásokkal gyengítenék az iraki szélsőségeseket.

VZ
2014. 08. 13. 12:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A The Times című tekintélyes konzervatív brit napilap megbízásából elvégzett, szerdán ismertetett országos felmérés szerint a válaszadók 80 százaléka adott hangot annak a véleményének, hogy az Irakban előretörő szélsőséges milíciák Nagy-Britanniát is fenyegetik.

A megkérdezettek 40 százaléka azt szeretné, ha a brit királyi légierő (RAF) csapásokat mérne az Iszlám Állam nevű fegyveres iraki felkelőcsoportra.

A The Times hangsúlyozta, hogy egyetlen nap alatt 3 százalékponttal nőtt a brit katonai beavatkozást pártolók aránya, mivel a hét elején még 37 százaléknyian mondták azt, hogy szeretnék a RAF aktív bekapcsolódását az Iszlám Állam elleni műveletekbe. A brit kormány már kivezényelt több Tornado típusú harci repülőgépet, de ezek hangsúlyozottan nem légi csapás céljával érkeztek a helyszínre; feladatuk az Iraknak szánt segélyszállítmányok eljuttatásának biztosítása elsősorban felderítési tevékenységgel.

Ugyanakkor egyre többen követelik, hogy a brit kormány hívja vissza nyári szabadságáról a parlamentet az iraki brit katonai beavatkozás lehetőségének megvitatására. Számos alsóházi képviselő mellett csatlakozott a felhíváshoz Lord Richard Dannatt nyugalmazott tábornok is, aki 2006-tól három éven át a brit fegyveres erők vezérkari főnöke volt.

Tim Collins nyugalmazott ezredes, aki a 2003-ban kezdődött iraki hadműveletek idején a brit kontingens egyik parancsnoka volt, a The Daily Telegraph című konzervatív napilap által szerdán közölt cikkében azt írta: beavatkozás nélkül ősi civilizációk pusztulnak el már a következő néhány hónapban Irakban a külvilág szeme láttára. Collins szerint Pol Pot egykori kambodzsai vezető és Sztálin idejében volt csak precedens hasonlóra.

Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője kész összehívni a szervezet külügyi tanácsát Irak, valamint az ukrajnai és a Gázai konfliktus ügyében – jelentette be szerdán Brüsszelben egy szóvivő. Hozzátette, hogy a tagállamok külügyminisztereinek találkozója akár már a héten létrejöhet, Ashton pedig azon munkálkodik, hogy megtudja a tagállamoktól, lehetséges-e megtartani az értekezletet, amelyet Franciaország és Olaszország kezdeményezett, válaszul az iraki kurdok fegyverszállítási kérelmére.

A franciák egyébként bejelentették, hogy megkezdik az iraki kurd erők közvetlen felfegyverzését a bagdadi hatóságokkal történt megállapodás alapján; az első szállítmányokat még szerdán útnak indítják. A közleményben indoklásként hangsúlyozták, hogy a kurd autonóm régióban „katasztrofális” helyzet uralkodik. Leszögezték, hogy „a Kurdisztánt és Irak egészét támogató mozgósításnak folytatódnia kell”.

Öngyilkos merénylő robbantotta fel magát az Irak kormányfőjének újonnan kinevezett Haider al-Ábádi házához vezető úton. Az Egyesült Államok tanulmányozza, hogy miként lehetne kimenekíteni Szindzsárból az ott rekedt embereket. Nagy-Britannia Chinook típusú szállítóhelikoptereket készül útnak indítani Irak északi részébe. Az iraki helyzetről szóló korábbi cikkünkért ide kattintson!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.