Gázai tűzszünet: nagyon távoliak az álláspontok

Az Egyesült Államok szerint most a Hamászon a sor, hogy betartsa kötelezettségeit.

WL
2014. 08. 05. 17:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az izraeli hadsereg a fegyvernyugvás előtt kivonta szárazföldi egységeit a Gázai övezetből. Peter Lerner katonai szóvivő közölte: a hadsereg a gázai hadművelet során harminckét alagutat robbantott fel, amelyeket a Hamász szélsőséges palesztin szervezet azért ásott a föld alá, hogy azokon keresztül Izrael területére hatolva támadásokat hajtson végre. A hadjárat szárazföldi invázióját ezen alagutak felszámolása érdekében indította Jeruzsálem. A hadsereg véleménye szerint lehetnek további, számára ismeretlen föld alatti folyosók, amelyekről ha tudomást szereznek, akkor azokat izraeli kijárataiknál fogják felszámolni.

Kedden várhatóan összeül az izraeli nemzetbiztonsági kabinet a további lépések megbeszélése céljából – közölte a Ynet.

A nap folyamán a palesztin szervezetek után Izrael is elküldte tárgyalóküldöttségét Kairóba, az egyiptomi közvetítéssel tervezett tárgyalásokra egy tartós tűzszünet céljával. A Fatah és a Hamász palesztin szervezetek küldöttsége már a hét vége óta Kairóban tartózkodik. Izrael eddig elutasította, hogy megbeszéléseket kezdjen a Hamász palesztin szélsőséges szervezettel. Jeruzsálem a palesztin csoportot tette felelőssé a múlt pénteken meghirdetett 72 órás gázai humanitárius tűzszünet összeomlásáért.

A tartós tűzszünet elérése nehézkesnek bizonyulhat, ugyanis a felek követelései rendkívül távol esnek egymástól. A palesztinok azt kérik Jeruzsálemtől és Kairótól, hogy vessenek véget a Gázai övezet blokádjának, Izraeltől pedig azt, hogy engedje el a palesztin foglyokat, beleértve azokat, akiket a három zsidó fiatal júniusi elrablása és meggyilkolása után elindult letartóztatási hullám során fogtak el az izraeliek. Jeruzsálem korábban határozottan visszautasította e kérések teljesítését.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szeretné leszerelni a Hamász fegyvereseit és demilitarizálni a Gázai övezetet, ahonnan a palesztinok több mint 3300 rakétát és gránátot lőttek ki a zsidó állam területére az elmúlt egy hónapban. A Hamász korábban kizárta a fegyverletétel lehetőségét.

A Fehér Ház helyi idő szerint hétfőn üdvözölte az Izrael és a Hamász által is elfogadott egyiptomi tűzszünetet, ugyanakkor azt hangoztatta, hogy mostantól a palesztin iszlamista mozgalmon a sor, hogy betartsa vállalt kötelezettségeit. „Ez egy fontos kezdeményezés, amit teljes mértékig támogatni fogunk” – jelentette ki a CNN hírtelevíziónak Antony Blinken, Barack Obama elnök nemzetbiztonsági tanácsának helyettes igazgatója.

„Ez időt fog adni arra, hogy megpróbálhassunk egy tartósabb tűzszünetet elérni. Ez a cél” – tette hozzá Blinken, úgy vélekedve, hogy mostantól a labda a Hamász térfelén pattog, s a Gázai övezetet irányító mozgalomnak „bizonyítania kell, hogy képes tiszteletben tartani a tűzszünetet”.

Barack Obama nem sokkal a Fehér Ház nyilatkozata előtt írta alá azt a törvényt, amely az amerikai adófizetők pénzéből újabb 225 millió dollár támogatást ad az izraeli Vaskupola rakétaelhárító rendszer továbbfejlesztéséhez.

A fegyvernyugvást még életbe lépése előtt Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is teljes támogatásáról biztosította, s felszólította a szemben álló feleket, hogy a tűzszünet kezdetéig „a legnagyobb visszafogottságot tanúsítsák”. Ban Ki Mun egyúttal azt szorgalmazta, hogy Kairóban esedékes tárgyalásaikon a felek egy tartós tűzszünet kidolgozása mellett foglalkozzanak „a konfliktus gyökerét jelentő problémák kezelésével” is.

A július 8-án Erős szikla néven a Gázai övezet iszlamista erői ellen indított izraeli offenzíva során gázai tisztségviselők szerint 1867 palesztin vesztette életét, többségében civilek. Az izraeli oldalon 64 katona és három polgári lakos esett a harcok áldozatául.

A Gázai övezetet az izraeli hadművelet következtében ért háborús károk nagyságát legalább négy-hat milliárd dollárra (900-1300 milliárd forintra) becsülte Taiszir Amro palesztin gazdasági miniszterhelyettes. A Rámalláhban, a Palesztin Hatóság székhelyén kedden nyilatkozó politikus elmondta, hogy ez csak a veszteségek minimális összege, a lakosságot érintő közvetett károkkal együtt ez a szám tovább nőhet. A Gázai övezetben több száz házat porig romboltak, és egy bombatalálat nyomán leállt az övezet egyetlen erőműve is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.