A 33 éves Kent Brantlyt augusztus eleje óta az atlantai Emory Egyetemi Kórházában gyógyították egy addig csak majmokon tesztelt, ZMapp elnevezésű kísérleti gyógyszerrel.
Három libériait a hazájukban próbálnak meggyógyítani ugyanezzel az orvossággal. A felépülés nagyon pozitív jeleit mutatják – közölte a libériai tájékoztatási minisztérium. Afrikában ők az egyedüliek, akik ezt a gyógyszert kapják. Egy spanyol misszionárius viszont meghalt augusztus 12-én egy madridi kórházban, noha szintén ezzel a szerrel kezelték. A gyógyszert gyártó amerikai cég csütörtökön bejelentette, hogy a szer kifogyott, s egyelőre nem tud szállítani belőle.
A Dél-afrikai Köztársaság megtiltotta a Guineából, Libériából és Sierra Leonéból érkezők beutazását – jelentette be csütörtökön a pretoriai kormány. A korlátozást az Ebola-vírus terjedésének megakadályozásával indokolta. A tilalom nem vonatkozik dél-afrikai állampolgárokra, a szóban forgó nyugat-afrikai országokból hazatérőknek azonban szigorúbb egészségügyi ellenőrzésen kell majd átesniük – olvasható a kormány sajtóközleményében. Nigériából továbbra sem tilos a beutazás a Dél-afrikai Köztársaságba, onnan ugyanis jóval kevesebb megbetegedést jelentettek.
Olyan Ebola-gyanús férfi holttestét vizsgálják Írországban, az északnyugati Donegal megyében, aki nemrégiben tért haza a járvány sújtotta afrikai térségből – erről az ír egészségügyi hatóságok adtak tájékoztatást csütörtökön. A közegészségügyi hatóságok (HSE) által kiadott közleményben azt írták, jelenleg is vizsgálják a gyanús esetet. A tájékoztatás szerint a szervezetet a nap folyamán arról értesítették, hogy délelőtt megtalálták egy olyan férfi holttestét, aki nemrégiben az Ebola-járvány sújtotta nyugat-afrikai régióban járt.
A hatóságok nem árulták el a halott életkorát, nemét, sem egyéb más jellemzőjét. A tájékoztatás szerint a holttestet elkülönítették, hogy „minimálisra csökkentsék az esélyét bármilyen vírus terjedésének”. A vérminták laboratóriumi vizsgálatának eredménye pénteken várható, a vírus lehetséges terjedésének esélye a HSE szerint végtelenül alacsony. Hivatalos adatok szerint eddig több mint ezerháromszázan haltak meg az Ebola-járvány miatt Guineában, Libériában és Sierra Leonéban.
Ez a legsúlyosabb Ebola-járvány a vírus közel negyven évvel ezelőtti megjelenése óta. A kór mostani terjedése februárban Guineában kezdődött, a járvány azóta Nigériára, Sierra Leonéra és Libériára is átterjedt. A járvány vérrel és más testnedvvel terjed. A betegség tünetei közé tartozik egyebek közt a hirtelen felszökő láz, hasmenés, hányás és bizonyos esetekben belső vérzés. A vírus hatására összeomlik a szervezet véralvasztó képessége, fellép az elvérzés veszélye, majd a betegség végzetessé válik. Az Ebola-vírust a Kongó egyik mellékfolyója után nevezték el, ahol a kórokozót 1976-ban felfedezték.