Merkel és Hollande fegyverért kiált

A szakértők nemzetközi fellépést sürgetnek, és bár Amerika nem küld csapatokat, Berlin és Párizs az uniós beavatkozás mellett kardoskodik.

VZ
2014. 08. 12. 18:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az iraki jazidi közösség elleni tömeges erőszak és esetleges népirtás megakadályozására minden lehetséges sürgős intézkedést meg kell hozni – írta kedden kiadott közleményben Izsák Rita, az ENSZ kisebbségi ügyekkel foglalkozó szakértője, aki szerint a lakosság védelméért az ENSZ és az iraki kormány is felelős; Adrian Edwards, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának szóvivője pedig felhívta a figyelmet arra, milyen kegyetlen üldözésnek vannak kitéve a közösség tagjai.

Ismert, a jazidi közösség több tízezer tagja menekült a Szindzsár-hegységbe az Iszlám Állam (IÁ) nevű radikális iszlamista csoport előrenyomulása elől, közülük 20-30 ezer ember ott rekedt teljes bizonytalanságban, élelem, víz és fedél nélkül; helyszíni tudósítók szerint aki lejön a hegyről, a szunnita szélsőségesek ölik meg, akik a jazidiket „sátánimádóknak” tartják.

Lezuhant egy segélyeket szállító katonai helikopter Irak északi részén, miután túl sok, az Iszlám Állam szélsőséges iszlamista szervezet által lakhelyéről elüldözött jazidi menekült próbált meg feljutni rá – közölte kedden a hadsereg. Az iraki hadsereg szóvivője azt mondta, hogy a Szindzsár-hegységben történt balesetben a pilóta életét vesztette, és megsérült egy, a jazidi kisebbséghez tartozó iraki parlamenti képviselő is. A The New York Times amerikai napilap arról számolt be internetes oldalán, hogy egy újságírója is megsérült, aki szintén a gép fedélzetén utazott. A sérülteket azóta kórházba szállították. A szóvivő szerint a helikopter felszálláskor a hegynek ütközött, miután túl sokan voltak rajta, akik ki akartak jutni a veszélyeztetett területről.

 

Orbán megszólalt

 

Az iraki keresztények védelmében való fellépést kért Orbán Viktor az Európai Tanács elnökének kedden elküldött levelében; ebben a miniszterelnök leszögezi azt is, hogy az Európai Uniónak azonnal határozott politikai választ kell adnia a fejleményekre, meg kell akadályoznia az észak-iraki keresztények elleni népirtást. Ismert, nemrég a magyar külügy és a KDNP tiltakozott a keresztények elleni atrocitások ellen.

Francois Hollande francia elnök és Angela Merkel német kancellár kedden megvitatta az iraki helyzetet, és kifejezte abbéli szándékát, hogy az Európai Unió minél hamarabb vegyen részt az országban folyó humanitárius műveletben, és megvédhesse a polgári lakosságot az Iszlám Állammal (IÁ) szemben – közölte a francia elnöki hivatal. Az Európai Bizottság kedden jelentette be, hogy újabb 5 millió euró értékű segítséget küld Iraknak a menekültek megsegítésére, ezzel idén összesen 17 millió eurót adományoztak az országnak.

Laurent Fabius francia külügyminiszter kedden egyébként ismét az EU külügyminiszteri tanácsának összehívását kérte, hogy tárgyaljanak a lehetséges fegyverszállításokról az IÁ ellen harcoló iraki kurdoknak. A német kormány pedig nemrég úgy döntött, hogy megvizsgálja a német állampolgárságú iszlamisták mozgási szabadsága korlátozásának lehetőségét, mert egyre többen utaznak a Közel-Keletre, hogy csatlakozzanak radikális fegyveres csoportokhoz, ezzel párhuzamosan, bár fegyvert nem, katonai eszközöket tömegesen küld az iszlamistákkal küzdő iraki hadseregnek.

Gyors kormányalakítást tanácsolt John Kerry amerikai külügyminiszter kedden az új iraki vezetésnek, ugyanakkor kizárta az amerikai szárazföldi katonai szerepvállalás lehetőségét – ismert, nemrég amerikai bombák záporoztak az iszlamistákra.

Irán, az Arab Liga és Szaúd-Arábia is támogatásáról biztosította az új iraki kormányfőt a nap folyamán. Irakban az áprilisi választások óta még mindig nem alakult meg az új kormány, a polgárháború mellett a politikai megosztottság is erős az országban.

A muzulmán vallási és politikai vezetők fellépését sürgette a vatikáni Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsa az iraki Iszlám Állam fegyveresei által a vallási és etnikai kisebbségekkel szemben elkövetett bűncselekmények elítélése és leállítása érdekében. „Senki sem igazolhat hasonló barbárságot és még inkább nem teheti ezt egy vallás. Az emberiség és a Teremtő Isten súlyos megsértéséről van szó” – fogalmazott a Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsa.

Ezzel egy időben mélyen elítélte, és egy romlott, szélsőséges, az iszlám vallásnak kárt okozó csoportnak nevezte kedden az Irakban és Szíriában kalifátust kikiáltó Iszlám Állam fegyveres szervezetet Sauki Ibráhím Allám főmufti, az legfőbb egyiptomi vallási vezető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.