Comey azt sem árulta el, hogy az FBI feltételezése szerint a felvételeken szereplő férfi követte-e el a gyilkosságokat, amelyeket a videón egyébként nem mutatnak. Csupán annyit közölt újságírókkal, hogy azonosították az illetőt.
Az Iszlám Állam augusztus 19-én tett közzé videót James Foley amerikai haditudósító lefejezéséről a YouTube videomegosztó portálon. A sivatagban készült videón egy, fekete ruhát viselő álarcos férfi úgy tesz, mintha elvágná a térdelő újságíró torkát. A feltételezett hóhér angolul beszél, brit akcentussal, és közben késével hadonászik. A kivégzés előtt az újságíró szólal meg, vélhetően a fogva tartók által összeállított szöveget mond fel. Közli, hogy a gyilkosa valójában az Egyesült Államok, és szeretteit arra szólítja, hogy keljenek fel az amerikai kormány ellen. A 39 éves James Foley tavalyelőtt novemberben tűnt el Szíria északnyugati részén. Állítólag fegyveres támadók tuszkolták egy gépkocsiba, és azóta nem volt róla hír.
Két héttel később az IÁ egy másik amerikai újságíróról, a 31 éves Steven Sotloffról közölt videót. Sotloff narancssárga öltözékben, térden állva volt látható egy álarcos, késsel felfegyverzett, fekete ruhát viselő férfi oldalán, aki magát Foley gyilkosaként azonosította. Sotloffot 2013 augusztusában rabolták el Szíriában, a török határ közelében.
A videókon látszó, fekete maszkot viselő terrorista hírügynökségi források szerint valószínűleg Abdel-Madzsíd Abdel-Bári (Abdel-Majed Abdel Bary), a világsajtó által csak Dzsihadista (Jihadi) Johnként emlegetett brit–egyiptomi amatőr rapper, aki az IÁ-hoz való csatlakozása előtt Londonban élt.
Több más nyugati túszát is megölte az elmúlt hetekben a szélsőséges szervezet, amely Irakban és Szíriában jelentős területeket vont ellenőrzése alá és ott kikiáltotta a „kalifátust”. Legutóbb szerdán egy, az IÁ-val szövetséges algériai csoport fejezett le egy francia férfit.
Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa határozatot adott ki csütörtökön, amelyben elítéli mindazokat a nem állami, fegyveres szervezeteket – külön megnevezve a korábban Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű dzsihadista csoportot –, amelyek emberrablásokat, túszejtéseket, kínzásokat és gyilkosságokat követnek el, és hangsúlyozza, hogy az ilyen tettek emberiség elleni bűncselekménynek minősülnek.
A testület ugyancsak bírálta a polgárháború sújtotta Szíriában harcoló felek által elkövetett erőszakcselekményeket, és követelte, hogy a kormány és a vele szemben álló fegyveres csoportok bocsássák szabadon a fogvatartott szíriai és külföldi civileket.