Lavrov: Moszkva nem akarja folytatni a szankciók háborúját

Az ENSZ-közgyűlésben elhangzott felszólalásához képest enyhébb, már-már békülékeny hangot ütött meg az orosz külügyminiszter.

BLM
2014. 09. 28. 16:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszország semmilyen elszigeteltséget nem érzékel és nem akar lemondani a Nyugattal való együttműködéséről – hangzott el a Szergej Lavrovval készített beszélgetésben, amelyet a szentpétervári székhelyű, országosan fogható orosz tévé heti hírösszefoglalójában vasárnap este sugároznak, de az orosz hírügynökségek előre részleteket közöltek belőle.

Az orosz külügyminiszter szombaton az ENSZ-közgyűlés 69. ülésszakán viszont élesen bírálta és arroganciával vádolta a Nyugatot. Szerinte az Európai Unió és a NATO a demokrácia védelmezőjének hazudja magát, és míg Oroszország elutasítja a katonai erőszakot, addig Nyugaton ez bevett szokássá vált.

Lavrov az Ötös csatornának ugyanakkor azt mondta, hogy Moszkva nem akar „végletekbe esni és elutasítani a külgazdasági együttműködés európai és amerikai irányait, és egészében véve a nemzetközi együttműködést”. Hozzátette: országa „nem érdekelt abban, hogy a jelenlegi időszak (a Kreml Ukrajna-politikája miatt kialakult politikai szembenállás) túlságosan elhúzódjon”, és Moszkva semmiképpen nem akarja folytatni a „szankciók háborúját”. Hangsúlyozta: országa „teljes mértékben érdekelt” abban, hogy rendezze viszonyát az Egyesült Államokkal. Ugyanakkor azzal vádolta Washingtont, hogy szétveri a közösen létrehozott intézményeket. Szerinte a nyugati államok Oroszországhoz való viszonyulása összefüggésben áll azzal, hogy nincs elegendő Oroszország-szakértőjük.

Az orosz sajtóban a Bloomberg amerikai üzleti televízió szombaton sugárzott Lavrov-interjújából azt emelték ki, miszerint Moszkva nem változtatja meg álláspontját Ukrajnával kapcsolatban azért, hogy a nyugati államok eltöröljék Oroszország elleni büntetőintézkedéseiket. Lavrov becsületesnek nevezte az orosz álláspontot, amely szerinte elsősorban az ukrán nép érdekeit veszi figyelembe.

A nyugati államok álláspontja szerint Moszkva beavatkozik az ukrán válságba és a délkelet-ukrajnai fegyveres konfliktusba, ezért a Krím elcsatolása óta több szakaszban politikai és gazdasági szankciókat léptettek hatályba Oroszország ellen. A tűzszünet és a politikai rendezés érvényesítésétől függően Brüsszelben fontolgatják a szankciók részleges feloldását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.