A spontán szakszervezeti tüntetés a Matteo Renzi vezette balközép többségű kormány munkaügyi reformja ellen szólt.
A miniszterelnök hétfőn késő este a PD római székházában mutatta be a Jobs Act angol nevű munkaügyi csomag intézkedéseit. Matteo Renzi bejelentette, hogy kormánya el akarja törölni az olasz munkatörvénykönyv 18. cikkelyét, amely 1970 óta széles védelmet biztosít a dolgozóknak a jogtalan elbocsátással szemben. A kormányfő szerint viszont ez a törvény a felelős az olaszországi munkapiac merevségéért.
A PD baloldali szárnya heves vitába szállt a pártfőtitkár Matteo Renzivel. Massimo D’Alema volt miniszterelnök kijelentette: Renzinek kevesebb szlogent és több eredményt kellene felmutatni. Pierluigi Bersani volt PD-főtitkár kikérte magának, hogy Renzi kőkorszaki Flintstones-családnak nevezze a párt korábbi vezetését. Pippo Civati PD-képviselő jobboldalinak nevezte a Renzi-kormány munkaügyi-szociális politikáját.
Matteo Renzi a maga részéről azt hangoztatta, hogy az olaszok a májusi európai parlamenti választásokon azért adtak 40,8 százalékos bizalmat az általa vezetett PD-nek, mivel azt várják el tőle és a párttól, hogy megváltoztassák Olaszországot. „Én nem félek a változásoktól!” – mondta Renzi, hangsúlyozva, hogy a PD régi politikájával ismét 25 százalékra süllyedhet a párt támogatottsága, ahogyan a 2013-as parlamenti választásokon történt.
Végül a PD 130 igen, 30 nem szavazattal és 11 tartózkodással igent mondott a kormány munkaügyi reformjára. A párt képviselői és szenátorai ezzel elkötelezték magukat arra, hogy a csomagot a parlamentben is megszavazzák majd.
Matteo Renzi vitára hívta az olasz szakszervezeti tömörüléseket is, amelyek a munka törvénykönyve módosításával szemben általános sztrájk meghirdetését mérlegelik. Az olasz statisztikai hivatal keddi adatai szerint az olasz munkanélküliség augusztusban 12,3 százalékos volt (0,3 százalékponttal kevesebb, mint júliusban). A 15-24 év közötti fiatalok munkanélkülisége 44,1 százalékos (1 százalékponttal több, mint egy hónappal korábban).