A tüntetők egy óriási transzparensen szólítottak fel a szigetcsoport „megmentésére”, ugyanis attól tartanak, hogy az olajmező feltárása csökkenti a turizmust, amely a helyiek megélhetésének alapját képezi. Azt is követelték, hogy a spanyol kormány vonja vissza a Repsol olajvállalatnak adott engedélyét.
Paulino Rivero, a szigetek miniszterelnöke megerősítette, hogy november 23-án népszavazást tartanának a kőolaj-kitermelés engedélyezéséről. Ezt akkor is megrendezik, ha a központi spanyol kormány – ahogy ezt Katalónia függetlenségi népszavazásának esetében nemrégiben tette – megtámadja az alkotmánybíróságon a referendumot – mondta.
„Mariano Rajoy kormánya semmibe veszi a szigetek lakóinak érdekeit, és előnyben részesíti a Repsol vállalatot, amivel egy komoly problémát hoz létre” – jelentette ki.
A tüntetésen jelen voltak a Kanári-szigetek részét képező Lanzarote és Fuerteventura vezetői, több jelentős helyi, európai uniós gazdasági, társadalmi és politikai szervezet képviselői. Paulino Rivero korábban már az Európai Bizottságnál is lobbizott az olajfúrások betiltásáért.
A Repsol cég korábbi állásfoglalásában azt hangsúlyozta, hogy talán egyetlen más ország sem tehet már szert akkora jelentőségű olajlelőhelyre, mint Spanyolország. Ha a becslések beigazolódnak, a Kanári-szigeteki olajmezőkkel az ország olajigényének tíz százalékát lehetne fedezni. Spanyolország ezzel 30 milliárd eurót takaríthatna meg olajimporton 20 év alatt.